• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

• 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.

• Gwarantuje ona prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia i miejsca zamieszkania. Przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989r.

Co warto podkreślić – inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka.

Rzecznikiem Praw Dziecka  w Polsce  obecnie jest pan Mikołaj Pawlak.

A oto kilka praw wynikających z konwencji:

• Masz prawo chodzić do  przedszkola i szkoły.
          • Masz prawo do rozwijania swojej osobowości i zainteresowań.
          • Masz prawo do zdobywania wiedzy.
          • Masz prawo mieć rodziców.
          • Twoi rodzice mogą wspólnie decydować o tym, co dla Ciebie najlepsze.
          • W sytuacji rozwodu rodziców masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.
          • Masz prawo do zabawy i odpoczynku.
          • Masz prawo do spędzania czasu wolnego tak jak chcesz, w sposób dopasowany do Twojego wieku.
          • Masz prawo czuć się  bezpiecznie, być chronionym przez zagrożeniami.
          • Masz prawo do tego, aby Twoje podstawowe potrzeby były zabezpieczone.
          • Gdy Twoi rodzice znajdą się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na pomoc Państwa w celu zabezpieczenia Twoich potrzeb.
          • Gdy zachorujsz, masz prawo do właściwej opieki i leczenia.
          • Masz prawo mieć własne poglądy.
          • Masz prawo wyrazić swoje zdanie.
          • Masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną.

Czasami zdarza się tak, że Prawa Dziecka nie są przestrzegane, łamią je dorośli, którzy opiekują się dzieckiem lub zupełnie obce osoby. Co wtedy zrobić? Gdzie szukać pomocy? Co może zrobić dziecko gdy znajdzie się w trudnej sytuacji?

Rzecznik Praw Dziecka uruchomił specjalny Dziecięcy Telefon Zaufania, pod którym można uzyskać pomoc:

W szkole czeka na Ciebie pedagog i psycholog szkolny.

Pamiętajcie jednak, że poza prawami macie także obowiązki. I to one wyznaczają drogę mądrego korzystanie z praw.

Martyna Kozłowska