• Cześć Europo

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "Cześć Europo"

Trzy drużyny zrealizowały projekty dotyczące krajów europejskich, ich mieszkańców, krajobrazów, mody oraz dyscypliny sportowej unihokej, z którego słynie nasza szkoła SP 73

Poznaj nasze prace! Zapraszamy

• Europa w Stopklatce

• Pewnego dnia Pani od geografii opowiedziała na lekcji o ciekawym konkursie „Cześć Europo”. Temat od początku zainteresował mnie i moją koleżankę Karolinę z równoległej klasy.
          • Postanowiłyśmy omówić sprawę, po długich dyskusjach i wzajemnym przekonywaniu się do udziału w konkursie, doszłyśmy do wniosku, że stratujemy. Nic nie tracimy, a możemy zyskać wiele …

Moją pasją jest fotografia. Stawiam w tej dziedzinie dopiero pierwsze kroki, ale bardzo chciałam, by nasz projekt opierał się na fotografii.

I tak w sobotę umówiłyśmy się na robienie zdjęć. Początkowo miałyśmy kilka wizji, które w trakcie pracy zmieniały się o 180°, nagle zjawiła się Wiktoria, koleżanka Karoliny, która stała się inspiracją do dalszych zdjęć.

Jej oczy podsunęły pomysł: robimy projekt o dziewczynach Europy!

Wiktoria miała reprezentować dziewczyny z Niemiec, ponieważ Niemki mają piękne niebieskie oczy, takie jak Wiktoria.

Karolina ze swoją południową urodą i odpowiednią charakteryzacją miała przedstawiać koleżanki z Hiszpanii.

Miałyśmy zamiar zmieniać rekwizyty, makijaże i dobierać ciekawe miejsca w Warszawie w taki sposób, by nasze fotografie kojarzyły się z różnymi krajami Europy, a modelki (czyli moje koleżanki) z mieszkankami tych państw.

Robiąc zdjęcia i przemieszczając się po Warszawie coraz bardziej oddalałyśmy się od naszego pomysłu. Zachwycając się krajobrazami i urokliwymi miejscami, bardziej niż zabawą w przebieranki, utrwalałyśmy je w moim aparacie. Po powrocie do domu ze zdumieniem odkryłyśmy, że zmieniłyśmy temat pracy! Tylko na jaki?

Tydzień później wywołałyśmy zdjęcia, przykleiłyśmy na papier i umieściłyśmy na social mediach, na których zrobiły furorę. Uzbierały po 60 lajków.

Miałyśmy w planach zaprezentowanie fotografii szerszemu gronu odbiorców na wystawach w naszej szkole oraz w Muzeum Pragi, które znajduje się w pobliżu.

W zaprzyjaźnionej drukarni wydrukowano nasze zdjęcia w bardzo dużym formacie. Wyszły świetnie, ale z powodu pandemii nie udało się zorganizować wszystkich planowanych wystaw. Udało się nam wystawić zdjęcia na korytarzach Klubu Alternatywnego dla dzieci i młodzieży Caritas.

Obecnie zdjęcia można oglądać jedynie wirtualnie na stronie naszej szkoły.

Tylko o czym jest nasz projekt? Chyba o lekko pokręconych, lekko zagubionych, wrażliwych i poszukujących nastolatkach. Chyba podobnych w całej Europie, czyli o nas!