• Sprawozdanie z wycieczki klas 8d

• Uczniowie klasy 8d odwiedzili Izbę Pamięci Narodowej przy ulicy Strzeleckiej.
          Zapraszamy do lektury sprawozdania z wycieczki, którego autorem jest Antoni Feter, uczeń klasy 8d.
        • Sprawozdanie z wycieczki

Dnia 7 października 2022 r. uczniowie klasy 8d wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Izby Pamięci Narodowej, zlokalizowanej przy ulicy Strzeleckiej 8.

Klasa 8d przed Izbą Pamięci NarodowejKlasa 8d na zajęciach w Izbie Pamięci Narodowej

Wycieczkę rozpoczęliśmy ok. godz. 9.40, wyruszając sprzed budynku szkoły. Trasę przebyliśmy w około pół godziny. Po dotarciu na miejsce Pani wychowawczyni zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie. Po wejściu do muzeum przywitała nas ochrona budynku, dając nam klucze do szafek. Po pozostawieniu kurtek poszliśmy do dużej sali konferencyjnej, w której znajdowało się wiele zdjęć związanych ze zbrodniami komunistycznych rządów.

Chwilę później przywitała nas Pani Dyrektor muzeum oraz rozdała uczniom karty pracy. Na początku opowiedziała nam historię budynku, który powstawał przed II wojną światową i w jej trakcie. Służył on kiedyś jako katownie i więzienie NKWD i UB. Później robiliśmy wspólnie zadania z karty pracy.

Po skończeniu zadań zeszliśmy do piwnic, gdzie znajdowały się stare pomieszczenia przesłuchań i tortur. Tam Pani przewodniczka pokazywała nam cele, w których żyli ludzie podejrzani o działalność konspiracyjną. Wysłuchaliśmy także nagrań - opowieści jednego z więźniów. W większości cel na ścianach widoczne były inskrypcje i znaki. Dowiedzieliśmy się również wielu cennych informacji o znanych więźniach politycznych i ich funkcjonowaniu w tym zakładzie.

Po około dwóch godzinach spędzonych w muzeum wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do szkoły dotarliśmy około godziny 12.30. Wycieczka nie była długa, ale bardzo pouczająca.

Antoni Feter

uczeń klasy 8d