• Biblioteczne wiadomości

• Barbórka - Dzień Górników

• 03.12.2020 17:28
        • Jak twierdzi śląskie przysłowie, „Barbara święta o górnikach pamięta”.
          4 grudnia obchodzimy Barbórkę, czyli święto górników – jedno z najbardziej znanych i
           rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Oprócz górników tego dnia świętować będą także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych
        • Obchody Barbórki

Rozpoczynają się zawsze poranną, bardzo uroczystą mszą świętą, która organizowana jest w kościele lub w cechowni (części kopalni, gdzie górnicy zbierają się oraz wykonują czynności służbowe przed zjazdem w dół lub po powrocie na powierzchnię). Po jej zakończeniu orkiestra górnicza przechodzi przy domach dyrekcji oraz przez dzielnice miasta zamieszkane przez górników. Bardzo często organizowane są także spotkania, akademie, koncerty i tzw. karczmy piwne – wprowadzone w Polsce dopiero w latach 80-tych XX wieku.

Karczma piwna to wydarzenie, w którym uczestniczą jedynie mężczyźni, obowiązkowo ubrani w górnicze mundury. Dzielą się oni na dwie grupy – tzw. tablice lewą i prawą (czyli starszych i młodszych), po czym zasiadają przy stołach, zgodnie ze swoim wiekiem.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Pisząc o górnikach trudno nie wspomnieć o ich miejscu pracy którym są kopalnie. Jedna z najbardziej znanych kopalni w Polsce jest  położona ok. 10 km od Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce to zabytek o światowej renomie i jednocześnie jeden z symboli Polski. Jego wyjątkową rangę przypieczętowano w 1978 roku wpisem na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mówi się, że miejsce to należy do najciekawszych obiektów turystycznych w naszym kraju. Świadectwem tego są dość długie kolejki ludzi, którzy czekają na zjazd w dół od samego rana. Każdy chciałby ujrzeć na własne oczy spektakularny efekt prawie 800-letniej eksploatacji złóż soli. Podziemia Kopalni Soli w Wieliczce to miejsce, które oferuje moc atrakcji. Niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Żądni przygód odkrywcy, rodziny z dziećmi, pielgrzymi, wycieczki szkolne.

Niestety w związku z epidemią koronawirusa od 7 listopada Kopalnia Soli Wieliczka jest nieczynna dla zwiedzających.

Martyna Kozłowska