• Biblioteczne wiadomości

• KSIĄŻKA TYGODNIA: Biblioteka szkolna poleca

• 27.10.2022 23:56
        • Drodzy Czytelnicy! W każdym tygodniu bibliotekarz szkolny będzie zamieszczać  krótkie recenzję książki, która jest warta polecenia i przeczytania. Prezentowane będą nie tylko nowości, ale również książki starsze z różnych gatunków literackich.
        • W tym tygodniu polecaną książką jest "Most do Terabithii"  autorstwa Katherine Paterson.

Czy myśleliście kiedyś o tym, by przekroczyć możliwości ludzkiej wyobraźni? Jess i Leslie - główni bohaterowie książki Katherine Paterson, właśnie tego dokonali! Ich sekretna kraina, zwana Terabithią, stała się ich ostoją, miejscem, w którym mogą spełniać swoje marzenia.

To nie jest kolejna opowieść fantasy o dzieciach, które zabłądziły do baśniowego świata…

Katherine Paterson opowiada historię na wskroś realistyczną. Jest w niej amerykańska wioska, wielodzietna rodzina i krowa, którą dziesięcioletni Jess musi dwa razy dziennie wydoić. Są uciążliwe siostry, poczucie obcości i nudna, a czasem przykra szkolna rzeczywistość. A chłopiec chciałby malować i żyć inaczej, pełniej. Niespodziewanie – jak promień słońca – w sąsiedztwie pojawia się Leslie: dziewczynka z dużego miasta, inna niż wszyscy.

Razem z nią pojawiają się marzenia i Terabithia – stworzona przez Leslie i Jessa tajemnicza kraina, w której można się ukryć przed szarą codziennością i złośliwymi kolegami, gdzie bez obawy można być sobą. A może zresztą jest w tej opowieści także jakaś magia? Taka najprawdziwsza: czar mocnej, czystej przyjaźni, przełamującej klątwę szarości, ubierającej świat w tęczę. Czy jednak most do Terabithii okaże się wystarczająco mocny?

Polecam!

Bibliotekarz szkolny