• Biblioteczne wiadomości

• KSIĄŻKA TYGODNIA: Rutka

• 28.10.2022 00:25
        • W tym tygodniu bibliotekarz szkolny poleca książkę: „Rutka” Joanny Fabickiej.
          Pisarka nakreśliła niezwykle poruszającą, wartościową historię dla dzieci, łączącą w
           mistrzowski i przystępny sposób teraźniejszość oraz okres wojenny.
        • "Rutka" Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci w książkach lubią najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. Autorka udowadnia, że dla dzieci - nawet o trudnych sprawach - można pisać w sposób wzruszający, ale też zaskakująco zabawny.

Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi – dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. Dziewczynką ma zaopiekować się starsza ciotka Róża.

Staruszka zachęca Zosię do wypraw na podwórko. Tam pewnego dnia dziesięciolatka spotyka rudowłosą Rutkę. Szaloną dziewczynkę, która mieszka sama w rozpadającym się domu.

Obie dziewczynki podróżując w czasie spotykają się i zabierają czytelnika na wycieczkę po Łodzi, tej dzisiejszej i tej, której już nie ma. Te dwie rzeczywistości mieszają się ze sobą.

Rutka szuka rodziców, gdzieś odjechali ze stacji kolejowej Radegast. Wierzy, że po nią wrócą. Często bywa głodna, ma poniszczone ubrania, ukrywa się, mówi szeptem.

Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy Rutka odnajdzie rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?

Martyna Kozłowska