• Komunikaty

• Połącz objawy cukrzycy typu 1

• 11.11.2021
        • Cukrzyca typu 1. to najczęstsza choroba metaboliczna dzieci do 14. roku życia. Jej rozwój może występować z różną szybkością. U niektórych osób choroba może postępować niepostrzeżenie, nawet kilka lat.

• • Szacuje się, że w Polsce choruję na cukrzycę typu 1. około 200 tysięcy osób w tym około 8000 dzieci.

• Średni wzrost zachorowań określany jest na 3% w skali roku.

Przyczyną tej autoimmunologicznej choroby jest nieodwracalne zniszczenie komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Według badania „Społeczny obraz cukrzycy” 10% populacji ogólnej nie zna żadnych objawów cukrzycy, a zaledwie 3% urzędników państwowych potrafi wskazać poprawnie pierwsze symptomy.

Charakterystyczne dla cukrzycy typu 1 oznaki: utrata masy ciała, nadmierne oddawanie moczu i pragnienie. Z powodu nieświadomości pierwsze objawy często mylone są przez rodziców oraz pracowników ochrony zdrowia z innymi chorobami takimi jak infekcja brzuszna. W rezultacie w Polsce 25% nowo rozpoznanych dzieci przyjmowanych jest w stanie zagrożenia życia zwanym kwasica ketonowa, która związany jest z późną diagnozą.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką kampanii "Połącz objawy" (plik otwiera się w nowym oknie)

Więcej informacji o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 1. na stronie bezcukrzycy.com