• Studio Fimowe SP73

• Miesiące na ekranie – szkolny projekt informatyczny

• Czy wiesz, co łączy styczeń z kozą, a kwiecień z żabą? Jak pokazać na filmie, że marzec wchodzi jak wilk, a wychodzi jak baran? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmach, których autorami są uczniowie klas siódmych. Zapraszamy!
        • Na lekcjach z informatyki uczniowie klas 7., w ramach projektu Miesiące w Przysłowiach, mieli za zadanie stworzyć filmy będące ilustracją przysłów związanych z miesiącami.

Jak powstawały uczniowskie filmy?

Każdy zespół wybrał jeden-dwa miesiące, do nich przysłowia, a następnie szukał pasujących do przysłów filmików w serwisie pixabay.com, oferującym darmowe zdjęcia, filmy, muzykę. Kolejnym etapem był montaż własnych filmów z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów.

Uczniowie nie tylko poznali wiele ciekawych i zabawnych przysłów, ale też nauczyli się podstawowych umiejętności montażu filmowego korzystając z darmowego programu Shotcut, dość łatwego w obsłudze. Dowiedzieli się również, jak dobrać muzykę do nastroju filmu oraz jak zadbać o prawo autorskie.

Jakie są efekty realizacji projektu?

Miesiące w Przysłowiach to  bardzo oryginalny i kreatywny projekt. Efekty pracy zespołów były różnorodne, niektóre filmy są śmieszne i trafne, inne trochę mniej.

Realizacja projektu dała uczniom możliwość wyrazić się artystycznie. Pokazała, że informatyka to nie tylko programowanie, ale też sztuka i zabawa.

Zapraszamy do oglądania naszych filmów. Może znajdziemy w nich swoje ulubione przysłowie lub odkryjemy nowe?

Grażyna Chmielewska

autorka projektu