• AKTUALNOŚCI w szkole

   • Najmłodsza Akademia Językowa
    • Najmłodsza Akademia Językowa

    • Klasa 3a SP 73 uczestniczyła w projekcie edukacyjnym Najmłodsza Akademia Językowa, zorganizowanym przez Fundację Języka Polskiego.
    • Moje miasto i moja dzielnica to temat przewodni pięciu zajęć projektowych, które dla naszych dzieci prowadziła pani Patrycja, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.     Uczniowie poznali stare warszawskie opowieści dotyczące historii naszego miasta: "Legendę o złotej kaczce" i "Legendę o Bazyliszku". W ramach prowadzonych zajęć uczniowie otrzymali do wykonania kilka zadań związanych z powyższymi legendami.

     Na kolejnym spotkaniu przenieśliśmy się w czasy, gdy tramwaje zwano bambajami, a dorożkę dryndą. Uczniowie poznali starą warszawską gwarę. Zastanawiali się nad znaczeniem dawnych wyrażeń językowych: Co to jest ancug, gajerek, kosiula, sztany i sztyblety? Co wkładano na girę, a co na kinola? Poprzez zabawę dzieci utrwalały zasady pisowni wielką i mała literą - nazw warszawskich ulic i zabytków.

     Przedostatnim etapem był spacer ulicami Starej Pragi. Pani Patrycja opowiedziała nam krótką historię fabryki Konesera,  która powstała w 1897 roku z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu.

     Zobaczyliśmy najstarszy dom na Szmulkach tj. Oficyna Burkego - zabytkowy drewniany budynek znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej 26. Jeden z reliktów drewnianej zabudowy starej Pragi.

     Następnie byliśmy w miejscu, gdzie mieściła się Fabryka "Drucianka" -  Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ, znana też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie, a po wojnie jako Warszawska Fabryka Drutu i Gwoździ im. Karola Wójcika. To była ciekawa lekcja historii dla najmłodszych.

     Każda aktywność dzieci była dokumentowana. Uczniowie zdobyte naklejki wklejali do indeksów.

     Uroczysta Gala odbyła się na początku czerwca – Najmłodsi Studenci otrzymali piękne czerwone birety oraz drobne upominki.

     Zapraszamy do galerii Najmłodsza Akademia Językowa

     Iwona Leusz

     wychowawca klasy 3a

    • Wróć do listy artykułów
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

  Wszelkie prawa zastrzeżone