• Światowy Dzień Zwierząt

• Światowy Dzień Zwierząt - święto co roku obchodzone 4 października.
          Celem jego jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt oraz uświadomienie ludziom, że są to istoty żywe - posiadają uczucia i swoje prawa, przede wszystkim zaś otworzenie ludziom oczu na fakt, że zwierzę nie jest rzeczą.
        • Podczas obchodów zachęca się również ludzi do odwiedzania i pomocy w schroniskach oraz do adopcji zwierzaków.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku z istniejącej potrzeby godnego i lepszego traktowania zwierząt przez człowieka. W Polsce święto obchodzone jest od roku 1993.

Dzień zwierząt przypomina również, że zwierzę to nie tylko kot czy pies. To także gryzonie, gady, ptaki i wszystkie inne zwierzęta.

Patronem zwierząt, ekologów i ekologii jest Św. Franciszek z Asyżu, który w swoim życiu kierował się ideą równości i braterstwa wszystkich stworzeń.

Jego zdaniem wszystkie istoty na Ziemi są równe, niezależnie od charakteru, wyglądu, poglądów, stanu materialnego. Zachęcał ludzi do wzajemnej pomocy - niezależnej od tego, czy osobą proszącą o nią jest wróg czy przyjaciel.

Z tej okazji zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Piękne i bestie” - czyli najmilsze i najstraszniejsze zwierzaki!

Dorota Ehrmann