• Projekty Szkolne

• BAKCYL - o finansach i bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

• Uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w cyklu lekcji o finansach i bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni w ramach projektu BAKCYL, którego organizatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości.
        • Projekt został doceniony przez Radę Edukacji Finansowej, otrzymał wyróżnienie za szczególne przyczynianie się do rozwijania kompetencji finansowych społeczeństwa w roku 2021 r. Uczestniczyło w nim ponad 91 tys. uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w tym z naszej szkoły prawie 90. To nasz skromny udział we wspólnym sukcesie!

Zajęcia odbywały się w formie spotkań online, uczniowie mogli na czacie zadawać pytania i odpowiadać na pytania prowadzącego.

Lekcja "Twoje pieniądze" dotyczyła kwestii kluczowych – znaczenia oszczędzania i planowania własnych finansów. W odniesieniu do realiów portfela ucznia omawiane były takie zagadnienia, jak: sposoby organizowania finansów osobistych z uwzględnieniem przychodów (np. kieszonkowego), wydatków, a przede wszystkim planowania oszczędności i tworzenia funduszu bezpieczeństwa. Uczniowie poznali różnorodność sposobów płacenia kiedyś i dziś, w tym na czym polega obrót bezgotówkowy.

Lekcja "Od oszczędzania do inwestowania" rozszerzyła znaną już uczniom kwestię oszczędzania o bardziej zaawansowane narzędzia, które służą odkładaniu pieniędzy.

Uczniowie w praktyce poznali podstawowe produkty bankowe jak konto osobiste, karta debetowa oraz lokata. Poznali też reguły bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, jakie należy stosować przy płatnościach bezgotówkowych, np. w internecie lub przez komórkę.

W części dotyczącej inwestowania omawiana była zależność ryzyka od zysku oraz korzyści jakie daje dywersyfikacja.

W ramach lekcji "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach występujących w cyberprzestrzeni, jak identyfikować metody socjotechniczne (m.in. phishing), w jaki sposób korzystać z ustawień prywatności w social mediach oraz jak bezpiecznie korzystać ze smartfona.

Za aktywne uczestnictwo w projekcie Bakcyl szkoła SP73 otrzymała Dyplom Partnera

Zapraszamy do galerii zajęć projektu Bakcyl

Grażyna Chmielewska

koordynator projektu