• Projekty Szkolne

• Szkoła promująca wolontariat

• Przez ostatnie pół roku nasza szkoła SP73 brała udział w projekcie "Pomagamy innym" zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.

• certyfikat dla SP73 "Szkoła promująca wolontariat"

W ramach tego projektu przeprowadziliśmy szereg działań.

W pierwszej kolejności wśród społeczności szkolnej przeprowadzona została ankieta dotycząca wiedzy uczniów na temat działalności Koła Wolontariatu w naszej szkole. Ankieta ta pokazała, że według uczniów wolontariat jest potrzebny, a pomaganie innym daje im poczucie satysfakcji.

Jednak były też osoby, które miały bardzo małą wiedzę na temat Wolontariatu. Dlatego w ramach jednego z działań odbył się apel. Miał on miejsce w dniu 5 grudnia, ponieważ tego dnia przypada Światowy Dzień Wolontariusza. Uczniowie klas starszych mieli możliwość zapoznać się z ideą wolontariatu.  Apel był również okazją do zachęcenia innych do pracy na rzecz potrzebujących oraz próba uświadomienia, że taka forma działania służy rozwojowi człowieka.

W ramach projektu przeprowadziliśmy kilka zbiórek. Jedną z nich była zbiórka żywności dla zwierząt. Uczniowie klas młodszych przygotowali plakaty, które umieszczono na tablicach informacyjnych szkoły.  Wszystkie zebrane dary zostały zawiezione do schroniska "Na Paluchu".

Przeprowadziliśmy również kilka zbiórek charytatywnych np. dla Polskiego Związku Niewidomych Koło Warszawa Prawobrzeżna czy zbiórkę dla ubogich seniorów. W ramach tych akcji wykonano piękne plakaty, a beneficjenci przekazali nam podziękowania za przeprowadzone zbiórki.

Kolejnym działaniem w ramach projektu były konkursy plastyczne i literackie. Wzięli w nich udział uczniowie klas starszych tworząc plakaty oraz wiersze promujące wolontariat.

Włączyliśmy się również w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Uczennice naszej szkoły chodziły do Przedszkola nr 174, aby czytać dzieciom krótkie książeczki i opowiadania.

Projekt zakończył się wysłaniem do organizatora szczegółowych sprawozdań z przeprowadzonych działań wraz z dokumentacją zdjęciową.

Organizator docenił wysiłek uczniów naszej szkoły i uhonorował nas tytułem "Szkoła promująca wolontariat".

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji działań projektowych.

Beata Przybysz