• E-Zajęcia (terapie, świetlica, koła)

• Dobre Rady dla Rodziców - Dlaczego dziecko potrzebuje GRANIC?

• 25.03.2020 08:22
        • Kącik dla Rodziców porady i inspirację… Dlaczego dziecko potrzebuje GRANIC?

• 1. Definiują związki z innymi ludźmi

Każdy człowiek, nie tylko dziecko potrzebuje wyznaczenia pewnych norm, zasad, jakie obowiązują w danym środowisku. Jeśli dobrze oznaczymy taką ścieżkę  naszemu dziecku, nauczy się jak traktować inne osoby, w jaki sposób rozwiązywać problemy aby się nie pogubić czy też wpaść w tarapaty.

2. Dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności

Dzieci mogą doświadczać silnego niepokoju, gdy są świadome, że mają w rodzinie największą władzę, kontrolę nad sytuacją i realne sprawstwo. Choć wiąże się to z niemal nieograniczonym dostępem do przywilejów, na dłuższą metę staje się dużym obciążeniem dla niedojrzałej osobowości.

3. Wspomagają osobisty wzrost

Wraz z rozwojem dziecka granice muszą się rozszerzać. Stanowią punkt odniesienia dla rosnącej dojrzałości dziecka, są odzwierciedleniem szacunku, akceptacji i zaufania, jakim darzą go rodzice.

4. Pomagają odkrywać świat

Rodzice mogą ułatwić dzieciom ten proces poprzez rzetelne odpowiedzi na nurtujące ich pytania:

Co jest w porządku, co nie jest i dlaczego? Jak daleko mogę się posunąć? Co się stanie, jeśli przekroczę wyznaczoną granicę? Czy wiąże się to z konkretnymi konsekwencjami?

5. Określają obszar akceptowanych zachowań

Wyraźnie ustalone, stabilne granice wytaczają dzieciom ścieżkę postępowania zgodnego z normami i zasadami, zarówno w rodzinie, jak i szerszych kręgach społecznych.

źródło: www.zatokaempatii.com

opracowała: Małgorzata Komosa