• AKTUALNOŚCI w szkole

      • Świadomość Depresji
        • Świadomość Depresji

        • W dniu 23 lutego każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Pracując od niedawna w zawodzie Psychologa dostrzegam z jakim kryzysem mierzy się zdrowie psychiczne młodych ludzi, osób dorosłych jak i jednostek w starszym wieku. Mówi się, że depresja jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
        • Charakterystyczne dla tej choroby są ciągłe uczucia smutku, stany apatii, obniżony nastrój, rezygnacja z codziennych czynności, utrata apetytu, bywa też tak, że Pacjent nie jest w stanie wstać z łóżka, pójść do pracy, szkoły itp. Na depresję chorują zarówno Polacy jak i inni Obywatele innych państw w Unii Europejskiej oraz w świata.

          Często bardzo dbamy o swoje zdrowie fizyczne, bierzemy udział regularnie w badaniach profilaktycznych jeśli chodzi o badanie krwi, poziomu cukru, sprawdzamy poziom ciśnienia i odwiedzamy stomatologa itp. Natomiast w kontekście zdrowia psychicznego nie zastanawiamy się za bardzo jak czujemy się w tym danym momencie. Czy czegoś nam nie brakuje, a może nie chcemy po prostu mówić o trudnościach i trzymamy je w sobie. Oczywiście mamy prawo do zachowania i ukrycia czegoś w tajemnicy, ale w momencie kiedy dochodzi do spadku nastroju, to warto z kimś na ten temat porozmawiać. Szczególnie jeżeli ten stan utrzymuje się powyżej dwóch tygodni. Jest to sygnał żeby udać się do specjalistów takich jak: lekarz Psychiatra, Psycholog czy Psychoterapeuta.

          W przypadku pierwszej pomocy psychologicznej w szkole można udać się do psychologa szkolnego, który jest w stanie wysłuchać np. ucznia i udzielić mu wsparcia, oczywiście nieoceniając drugiej osoby, a tym samym postępując zgodnie z zasadami Kodeksu Etycznego Psychologa jak i Ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Naprawdę to nic nie kosztuje a można rzeczywiście dać sobie pomóc.

          Żyjemy w czasach, w których korzystanie z usług psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry nie stanowi powodu do wstydu, a można zmienić jakość swojego życia. Ponadto warto również pomyśleć raz na jakiś czas o badaniach profilaktycznych w zakresie zdrowia psychicznego, co ma to miejsce od lat w Stanach Zjednoczonych z uwagi na dużą świadomość społeczeństwa amerykańskiego i w ogóle świata zachodniego.

          W Polsce jeszcze 30 lat temu zdrowie psychiczne stanowiło duży temat tabu. Na szczęście z roku na rok ta świadomość wzrasta. Czego dowodem jest to, że coraz młodsi ludzie mają potrzebę przychodzenia i rozmawiania z psychologiem także w kontekście walki z depresją.

          Warto również uświadamiać, że w sytuacji samych objawów związanych z depresją lub zachowań i myśli rezygnacyjnych należy działać natychmiast. Taka osoba musi mieć wsparcie zarówno u specjalistów jak i bliskich. To może być rodzic czy ktoś inny z rodziny, ale także przyjaciel/przyjaciółka bądź po prostu dobra/y koleżanka/kolega, przyjaciółka/przyjaciel. Ponadto nieleczona depresja może nieść za sobą nawet konsekwencje śmiertelne poprzez przedawkowanie leków czy wszelkiego rodzaju samookaleczenia. Dlatego należy działać w porę i szukać pomocy.

          Dbajmy o siebie, o swoje zdrowie fizyczne jak i dobrostan psychiczny nie tylko 23.02, ale każdego dnia! Oczywiście mamy prawo do gorszego samopoczucia, jest to często niezależne od nas, ale dajmy sobie pomóc w odpowiednim momencie.

          Opracował mgr Marcin Kania

          Psycholog, Psycholog szkolny

        • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

    Wszelkie prawa zastrzeżone