• Biblioteczne wiadomości

• Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

• 11.05.2020 13:39
        • Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, w tym roku obchodzony jest w całej Polsce po raz 17, pod hasłem Zasmakuj w Bibliotece.

• „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy” – piszą organizatorzy akcji. Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Wprawdzie placówki biblioteczne już są dostępne, ale  nie w takim stopniu jak przed epidemią mam nadzieję, że już wkrótce to się zmieni i z wielkim apetytem wszyscy skosztują proponowanej literatury.

W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych, ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych, a także biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych oraz biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje i firmy. Dostęp do bibliotek w naszym kraju jest więc całkiem dobry. O ile większość uczniów przynajmniej raz na jakiś czas korzysta z biblioteki, choćby wypożyczając obowiązkową lekturę, to wśród dorosłych Polaków odsetek czytających i korzystających z bibliotek jest znacznie mniejszy.

W 2019 roku z bibliotek publicznych skorzystało tylko niecałe 6 milionów czytelników, czyli mniej więcej co szósty Polak. Badania pokazują, że tylko 37% Polaków w 2019 zdeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.

"Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana" Ten cytat można odczytać bardzo dosłownie, mając na myśli konkretny egzemplarz kurzący się na półce. Ileż to fantastycznych książek mamy w swoich prywatnych biblioteczkach, przeczytanych raz lub dwa? Straszliwe marnotrawstwo, nie sądzicie?

Martyna Kozłowska