• Biblioteczne wiadomości

• Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada

• 24.11.2020 00:21
        • Święto ustanowione w 2002 roku, w 100 rocznicę powstania tej maskotki.

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci... to zdanie z piosenki, śpiewanej wiele lat temu przez jednego z najbardziej znanego misia w Polsce, nic nie straciło na aktualności.

• Ba! Dzieci nie tylko lubią misie, one je uwielbiają! Biblioteka szkolna prezentuje najpiękniejsze książeczki o misiach:

"Miś Uszatek" Czesław Janczarski

Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka". W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie.

"Z Pamiętnika Czarnego Noska" Janina Porazińska

Piękna pełna humoru książka Janiny Porazińskiej o małym pluszowym misiu, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Pewnego dnia marzenie wreszcie się spełniło i Czarny Nosek trafił pod opiekę pewnej dziewczynki i od tej pory zaczęły się jego niezwykłe przygody. Przeczytajcie koniecznie, co spotkało misia, dokąd zawędrował, jakie miejsca odwiedził, z kim jeszcze się zaprzyjaźnił, a kto napędził mu stracha. Może zostaniesz jego kolejnym przyjacielem.

"Kubuś Puchatek" Alan Alexander Milne

To lektura ponadczasowa. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1926 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Mały, pocieszny miś przypomina poznające świat dziecko. Każdą nowopoznaną rzecz wita z wielkim entuzjazmem, a kłopoty rozwiązuje w sobie tylko znany, niezwykle prosty sposób. „Kubuś Puchatek” to książka, która bawi i dostarcza wspaniałej rozrywki. Szalone przygody Puchatka rozbawią do łez nie tylko młodego, ale przede wszystkim – dorosłego czytelnika. Publikacja A. A. Milnego każe spoglądać na świat w optymistyczny sposób. W książce nie ma miejsca na smutek – królują radość i zabawa.

"Miś Paddington" Michael Bond

Na stacji Paddington w Londynie pojawia się mały zagubiony niedźwiadek. Przypadkowo wpada na państwa Brown, którzy zabierają go do siebie. Miś szybko zostaje nowym członkiem rodziny, a jego zdumiewające pomysły sprawiają, że nikt nie będzie się nudzić! Paddington da sobie radę z każdym problemem, zawsze jest czarujący i uprzejmy, a w kieszeni ma kanapkę z marmoladą na czarną godzinę.

opisy książek ze stron wydawców

opracowała Martyna Kozłowska