• Biblioteczne wiadomości

• Książki dla chłopców i o chłopcach, czyli dzień mężczyzny

• 26.03.2021 23:36
        • Dzień Mężczyzny to święto obchodzone od 1999 roku, kiedy z inicjatywy ONZ wybrano dzień, który miałby symbolizować równowagę płci. Dzień Mężczyzny to bowiem święto odpowiadające Międzynarodowemu Dniu Kobiet obchodzonemu na całym świecie 8 marca.

• W Polsce Dzień Mężczyzny świętujemy 10 marca, tylko 2 dni po Dniu Kobiet - ta data jest związana z liturgicznym wspomnieniem 40 męczenników z Sebasty. Na świecie z kolei Dzień Mężczyzny obchodzi się w innym terminie - 19 listopada.

Z okazji wspaniałego dnia, wyjątkowego święta męskości i chłopięcości, czyli Dnia Mężczyzn! biblioteka szkolna przedstawia książki dla chłopców i… o chłopcach!

„Opowieści dla chłopców którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie by zmienić świat” Ben Brooks

to wspaniały zbiór opowiadań o mężczyznach, którzy mogą być wzorem do naśladowania dla każdego chłopca. Wśród historii nie brakuje znanych mężczyzn, zarówno tych z przeszłości, jak i żyjących obecnie. Są to postaci, które obalały stereotypy i nie bały się wychodzić poza schematy. Wyjątkowi mężczyźni pokazują młodym ludziom, że w życiu trzeba być odważnym.

Seria Najfutbolniejsi”, Roberto. Santiago

Cykl książek, który każdy miłośnik piłki nożnej pokocha od pierwszego przeczytania. Jest tu wartka akcja, tajemnice, zagadki, przyjaźnie i rozterki. A wszystko utopione w świecie futbolu, który wielu chłopców uwielbia. Cała seria to aż 12 tomów, więc jeśli dziecko ją pokocha, będzie miało co czytać przez jakiś czas.

„Magiczne Drzewo. Cień smoka” Andrzej Maleszka

Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy – telewizyjnym Oscarem – za wyobraźnię, mądrość i humor. Nieostrożny czar wywołuje z głębin morza smoka wraz z armią olbrzymich stworów. Bohaterowie muszą stoczyć z nimi walkę, by smok nie rzucił na świat swego cienia. Pokonać go można tylko dzięki figurce z Magicznego Drzewa. Figurka zmienia się w istotę obdarzoną niezwykłą mocą. Ale ma ona też niebezpieczne cechy...

„Opowiem ci mamo co robią narzędzia” Latour Danie, Mikrut Izabela

Narzędzia w garażu okropnie się nudzą. Niektóre po prostu marzą o ucieczce w świat, inne mają bardziej ambitne plany – pragną zbudować rakietę kosmiczną. A gdy zdobędą prawdziwy krążownik szos – taczkę ogrodową – ta przygoda nabierze doprawdy szalonego tempa.

„Skarb Troi” Olaf Fritsche

Lilly, Albert i Magnus to paczka przyjaciół, którzy miewają niesamowite przygody. Za pomocą magicznego tunelu młodzi odkrywcy cofną się w czasie do… starożytności! Potem przeniosą się do XIX wieku, aby pomóc słynnemu archeologowi Heinrichowi Schliemannowi w poszukiwaniu skarbu antycznej Troi. Jakie przygody spotkają ich po drodze? I czy uda się im znaleźć zaginiony skarb?

„Afryka Kazika”, Ł. Wierzbicki

To kolejna książka dla młodych miłośników podróży. Przerobione na język dzieci reportaże Kazimierza Nowaka, który prawie sto lat temu, przemierzył Afrykę na rowerze, to istna magia. Mnóstwo przygód, ale także przedstawienie świata, którego większość dzieci jeszcze nie zna. Dzika Afryka!

Seria „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, J. Bednarek, D. de Latour

To niesamowicie zabawna opowieść o tym, co się dzieje ze skarpetkami, które, jak wiemy, lubią ginąć w praniu. Z tej książki dzieci dowiedzą się, jakie losy spotykają te zguby. Jest trochę śmiesznie, trochę strasznie, ale głównie bardzo ciekawie.

opisy książek ze stron wydawców opracowała:

Martyna Kozłowska