• Biblioteczne wiadomości

• 23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich

• 17.04.2021 03:22
        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to święto obchodzone dorocznie i organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
        • Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

23 kwietnia ta data została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. W tym dniu przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np.: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Katalonii 23 kwietnia jest świętem narodowym, hucznie obchodzonym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Martyna Kozłowska