• Biblioteczne wiadomości

• KSIĄŻKA TYGODNIA: 14-14. Przyjaźń ponad czasem

• 12.11.2022 07:21
        • Wyobraźcie sobie magiczną skrzynkę pocztową, którą zatrzymano w czasie, a na dodatek go zakrzywia.
        • Książka autorstwa Silene Edgar oraz Paula Beornego "14-14. Przyjaźń ponad czasem" jest świetnym dowodem na to, że nie trzeba wielu elementów fantastycznych, aby lektura odniosła sukces i angażowała czytelnika.

Dwaj trzynastoletni chłopcy Hadrian i Adrian, którzy mieszkają w Pikardii, we Francji. Obaj mają problemy w szkole, w domu i z dziewczynami – jak każdy młodzieniec w ich wieku. Dzieli ich sto lat – Hadrian żyje w roku 1914  a Adrian w 2014 roku.

Autorzy świetnie oddali ducha czasu – mowa tutaj o Hadrianie, który żyje w 1914 roku. Jego korespondencję datuje się dokładnie na kilka miesięcy przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Podczas czytania jest wyraźnie czuć klimat tamtych lat, gdzie pojawiał się jeszcze jakiś odsetek analfabetów.

W książce poruszane są kwestie naprawdę interesujące oraz codzienne np. brakiem akceptacji wśród rówieśników lub problemami sercowymi. To, w jaki sposób Hadrian i Adrian wymieniają się doświadczeniem lub poradami, ukazuje, że pomimo różnicy dziesięciu dekad, niewiele się zmieniło, między innymi w podejściu do wielu spraw. Ciekawym zabiegiem, jest też naprzemienna zmiana perspektywy Adriana i Hadriana, dzięki czemu czytelnik poznaje jeszcze lepiej obu bohaterów wraz z otoczeniem, w którym żyją.

Polecam!

Martyna Kozłowska