• Biblioteczne wiadomości

• KSIĄŻKA MIESIĄCA: Marzec

• 14.03.2023 04:20
        • "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - Zapomniane bohaterki, szalone pionierki, zbuntowane feministki... O większości z nich nie uczy się w szkołach, nie śpiewa piosenek, nie kręci filmów.
        • Historie tych nietuzinkowych kobiet – dam, dziewuch i dziewczyn – zebrała w swej książce Anna Dziewit-Meller.

"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" to nietypowa książka dla dzieci, która przybliża siedemnaście sylwetek polskich kobiet, które pozostawiły po sobie ważny ślad w historii naszego kraju. Kobiety przedstawione przez Annę Dziewit-Miller są ogromną inspiracją i z podziwem przemierza się kolejne strony książki. Czytamy o Irenie Sandlerowej, Marii Komornickiej, Jadwidze Andygaweńskiej, Marii Skłodowskiej-Curie i kilku innych paniach, które nie cieszą się tak wielką sławą, choć ich miejsce w historii jest równie ważne.

okładka książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny" okładka książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny" okładka książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny"

Przez opowieść "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" przeprowadzi nas Anna Henryka Pustowójtówna. Kim była Heńka Pustowójtówna? Śmiało można powiedzieć, że była to dziewczyna, która spędzała sen z powiek nie tylko swoim rodzicom, ale także… zaborcom! Heńka Pustowójtówna zabierze nas w wiele różnych miejsc, oddalonych od siebie nie tylko na mapie, ale także w czasie!

Autorka wykazała się dużą odwagą i kreatywnością, decydując się na unowocześnienie języka, którym wypowiada się Heńka Pustowójtówna. Dzięki tak prowadzonej narracji postać Heńki wydaje się być swojska, niczym koleżanka z ławki.

Gorąco polecam „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Gwarantuję, że będzie to udana i zaskakująca podróż po historii wybitnych Polek, o których nie zawsze pamiętamy tak, jak na to zasługują!

Polecam

Martyna Kozłowska