• AKTUALNOŚCI w szkole

      • Festiwal Nauki
        • Festiwal Nauki

        • Nasza szkoła SP 73 już po raz drugi uczestniczyła w Warszawskim Festiwalu Nauki, największym przedsięwzięciu popularyzującym naukę w Warszawie i na Mazowszu.

        • Uczniowie klas 3-7 w dniach 23-27 września uczestniczyli w sześciu wydarzeniach w formie wykładów, pokazów czy warsztatów zorganizowanych w muzeach, instytutach i na wyższych uczelniach.

          Tematyka zajęć prezentowała nie tylko najnowsze osiągnięcia naukowe, była również inspiracją do dyskusji i szukania odpowiedzi na ważne pytania, nie tylko dla świata nauki, ale też dla każdego z nas.

           

          Z jakich komórek zbudowany jest nasz mózg? Jak one wyglądają, za co są odpowiedzialne i jakie są ich rodzaje?

          Odpowiedzi na powyższe pytania szukali uczniowie klasy 3a. Pod czujnym okiem naukowców z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej odkrywali tajemnice mózgu. Mieli okazję zapoznać się z budową komórek nerwowych oglądając je pod mikroskopem elektronowym oraz z budową mózgu na podstawie jego modelu.

          Zwieńczeniem lekcji było malowanie gipsowych odlewów mózgu i składanie komórek nerwowych.

          Wiedza zdobyta podczas zajęć pomogła dzieciom zrozumieć funkcjonowanie tak bardzo złożonego narządu ludzkiego, jakim jest mózg.

           

           

          Otoczeni przez czujniki – bezprzewodowe sieci nowej generacji

          Uczniowie klas 6c i 6b poznali tajemnicę działania różnego rodzaju czujników, które dokonują pomiaru różnych parametrów fizycznych i chemicznych. Badają temperaturę, wilgotność, ciśnienie, ruch, skład chemiczny, stężenie zanieczyszczeń i wiele innych wskaźników. Zebrane dane poddawane są analizie i wykorzystywane w wielu obszarach naszego życia, przemyśle oraz systemach bezpieczeństwa.

          Lekcja wyjaśniająca budowę i działanie bezprzewodowych sieci czujników (WSN) odbyła się w siedzibie instytutu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).

          Największą atrakcją były eksperymenty dotyczące transmisji radiowej i pracy wybranych czujników z wykorzystaniem popularnych w życiu codziennym urządzeń smartfonów i tabletów.

           

          Na kolejne pytanie: Czy technologia może być inteligentna? odpowiedzi szukała klasa 5a, która w ramach Festiwalu Nauki wybrała się na wykład do Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN

          Uczniowie dowiedzieli się co to są materiały funkcjonalne (tzw. materiały inteligentne) i jak zmieniają swoje właściwości pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

          Pokazy doświadczalne pomogły poznać i zrozumieć wykorzystanie materiałów inteligentnych w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.

           

          Klasa 5c miała okazję brać udział w zajęciach naukowych pt. „Dzieje wody” na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

          Uczniowie odkrywali tajemnice wody, bez której nie możemy żyć, ale czy ją znamy? Słuchacze poznali: składniki wody, ich pochodzenie, sposoby w jakie gromadzi się woda, jak w wodzie powstało życie, kiedy z niej wyszło na lądy oraz jaki jest wpływ wody na klimat i krajobraz.

          Lekcja połączona była ze zwiedzaniem Uczelni i Muzeum Geologicznego im. S.J. Thugutta mieszczącego się na Wydziale Geologii.

          Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego odwiedzili również uczniowie klasy 7b i 7c, którzy wzięli udział w lekcji „Złoża ropy naftowej i gazu ziemnego”.

          Zajęcia pozwoliły znaleźć odpowiedź na pytania: Czym są węglowodory i dlaczego tak wytrwale ich poszukujemy? Jaki jest podział węglowodorów oraz jak wyglądają złoża, w których występują?

          Uczestnicy wspólnie wykonali model złoża węglowodorów i dowiedzieli się, co jest niezbędne, aby ono powstało.

          Tematyka niektórych zajęć może była trochę trudna dla przeciętnego ucznia klasy piątej czy szóstej, nie mniej warto było wziąć udział w tego typu przedsięwzięciu. Każde nowe doświadczenie wzbogaca naszą wiedzę i poszerza horyzonty myślowe.

           

          Dzięki lekcjom Festiwalu Nauki nasi uczniowie mieli okazję poznać naukowców mających znaczne osiągnięcia, wysłuchać ciekawych wykładów, uczestniczyć w interesujących warsztatach, poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, obcować z nauką przez wielkie N.

           

          Zapraszamy do Galerii

          Autorzy:

          Grażyna Chmielewska

          Marzena Mrozińska

          Monika Osowska

          Katarzyna Kopyścińska-Łada

          Joanna Filipiuk

           

        • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

    Wszelkie prawa zastrzeżone