• Dzień Dziecka z Chatem GPT

• Uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli 1 czerwca w lekcji online „Sztuczna inteligencja w pigułce, czyli fakty, o których musisz wiedzieć w 2023 roku”.
        • Lekcja była realizowana w ramach projektu edukacyjnego „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, którego organizatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości

Uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja (AI) i jak się ją wykorzystuje w codziennym życiu, bankowości, medycynie czy kanałach komunikacji. Eksperci zaprezentowali także praktyczne zastosowanie narzędzi Chat GPT i DALL·E w różnych dziedzinach.

lekcja online „Sztuczna inteligencja w pigułce, czyli fakty, o których musisz wiedzieć w 2023 roku"lekcja online „Sztuczna inteligencja w pigułce, czyli fakty, o których musisz wiedzieć w 2023 roku"

Uczniów najbardziej zainteresował najmodniejszy ostatnio Chat GPT — stworzony przez firmę Open AI model językowy, który potrafi wygenerować naturalnie brzmiący tekst o dowolnej tematyce.

Chat GPT nadal się uczy i jest narzędziem niedoskonałym. Nie ma bieżących informacji o świecie, nie odróżnia też prawy od kłamstwa. Możemy go jednak zapytać o wszystko, a on dostarczy nam za każdym razem nowej, wyczerpującej odpowiedzi.

Zalety i wady sztucznej inteligencji AI (opracowane przez Maćka z klasy 7a w oparciu o wiedzę zdobytą w czasie lekcji online):

Zalety:

• Duża efektywność pracy, szybkie udzielanie odpowiedzi

• Precyzja w wykonywaniu działań

• Szybka analiza dużych baz danych

Wady:

• Może być używana do tworzenia szkodliwych, nieetycznych czy stronniczych treści

• Może naruszać prywatność

• Ma ograniczoną kreatywność generowanych odpowiedzi

• Brak zrozumienia kontekstu

Grażyna Chmielewska