• AKTUALNOŚCI w szkole

   • Narodowe Czytanie 2023 w SP73
    • Narodowe Czytanie 2023 w SP73

    • "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Akcja została zainicjowana w 2012r. i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci oraz młodzieży do czytania największych dzieł narodowych.
    • Wydarzenie już od lat pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury, zachęcając jednocześnie do samodzielnego czytania książek.


     Narodowe Czytanie 2023 w SP73 - dekoracjeNarodowe Czytanie 2023 w SP73 - nauczyciele i uczniowie czytają Nad Niemnem E.Orzeszkowej


     Autorka w powieści nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów i barwne opisy nadniemeńskiego krajobrazu, nie tylko przybliża szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej. Poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje oraz dylematy ówczesnych Polaków. Ogromnym walorem powieści jest również komizm językowy i sytuacyjny.

     Przy pięknej muzyce i tematycznej dekoracji 4 października br. w naszej szkole odbyła się ta wyjątkowa uroczystość. Uczniowie starszych klas z uwagą wysłuchali fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej w wykonaniu Pani Dyrektor Marzeny Mrozińskiej oraz nauczycieli, którzy wcielili się w role narratorów. Partie dialogowe znakomicie przeczytali i zaprezentowali uczniowie z klas 6-8: Marysia Kosińska, Ani Mkhoyan, Natalia Skalska, Wiktoria Bińkowska, Maciej Lewandowski, Marcin  Florkowski i Bartłomiej Saulus.

     W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej "rodziny" Narodowego Czytania!

     Serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznej edycji i mamy nadzieję, że w przyszłorocznej akcji możemy liczyć na wsparcie miłośników literatury polskiej.

     Na kolejną edycję Narodowego Czytania zapraszamy za rok!

     Małgorzata Pazik

     Fotogaleria "Narodowe Czytanie 2023 w SP73"

    • Wróć do listy artykułów
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

  Wszelkie prawa zastrzeżone