• AKTUALNOŚCI w szkole

   • Świadomość życia z autyzmem
    • Świadomość życia z autyzmem

    • Kwiecień jest Miesiącem Akceptacji Autyzmu. Z tej okazji w naszej szkole, jak co roku, postanowiliśmy przybliżyć uczniom tę tematykę

    • Filmy edukacyjne, gazetka w postaci lapbooków oraz konkurs wiedzy – quiz cieszyły się dużym zainteresowaniem.


     Miesiąc Akceptacji Autyzmu w SP 73Miesiąc Akceptacji Autyzmu w SP 73Miesiąc Akceptacji Autyzmu w SP 73Miesiąc Akceptacji Autyzmu w SP 73


     Zapraszamy Państwa do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia oraz przeczytania zamieszczonego poniżej artykułu na temat Autyzmu.

     Zespół ds. Promocji Szkoły


     Świadomość życia z autyzmem

     Opracował: 

     mgr Marcin Kania

     Psycholog, Psycholog szkolny

      

     Współcześnie bardzo dużo mówi się na temat autyzmu. Badania w tym zakresie prowadzone są od lat.

     Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) jest rodzajem zaburzenia o charakterze neurorozwojowym. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ szacuje się, że jest to jeden z cywilizacyjnych problemów zdrowotnych obok chorób nowotworowych i AIDS. Z kolei Światowa Organizacja zdrowia WHO stwierdza, że 1 na 100 dzieci cierpi z powodu autyzmu. Należy podkreślić, że im wcześniej zdiagnozuje się tego typu zaburzenie, tym łatwiej wdrożyć działania terapeutyczne. Najczęściej diagnozuje się autyzm poniżej 6. roku życia.

     Spektrum autyzmu można zdefiniować różnie. W tym zakresie występują następujące terminy. Istnieją przede wszystkim: zaburzenia autystyczne lub zaburzenia ze spektrum autyzmu. Osoby zdiagnozowane w tym kierunku najczęściej określane są mianem „osoba ze spektrum autyzmu” lub „autystyczna osoba”. Pojawiają się także pojęcia takie jak  „neuroróżnorodność” i „nieneurotypowość”. Wskazują one na to, że ASD jest po prostu jednym z rodzajów postrzegania i odbierania rzeczywistości, a wpływ na niego mają predyspozycje neurologiczne, ponieważ mózg każdego człowieka jest inny.

     Osób ze spektrum autyzmu można w XXI wieku dostrzec bardzo dużo. Niezależnie od wieku, pozycji, pochodzenia, koloru skóry, płci itp. Niemniej jednak, jeżeli dostrzegamy w sobie lub bliskich pewne cechy lub zachowania, takie jak wycofanie społeczne, nadwrażliwość na bodźce, to jest to pierwszy sygnał, że warto dać sobie pomóc, wykonując badania profilaktyczne u specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, którymi są psycholog czy lekarz psychiatra. Pedagog również może  stanowić pomoc w takim zakresie. Bardzo potrzebna jest wówczas terapia pedagogiczna, jak i pomoc psychologiczna, pomoc logopedy, psychoterapia, terapia SI, TUS, nieraz także  farmakoterapia.

     Chociaż autyzm nie jest jednostką chorobową, którą można raz na zawsze wyleczyć, jednak warto pamiętać, że dobra diagnoza, jak i rzetelne wsparcie terapeutyczne, jest w stanie pomóc funkcjonować takiej osobie w życiu codziennym. Ponadto diagnoza autyzmu nie stanowi powodu do wstydu w XXI wieku.

     Z tym można naprawdę żyć i dać sobie pomóc. Pamiętajmy też, że zdrowie psychiczne również wpływa na zdrowie fizyczne, dlatego dbajmy zawsze o swój dobrostan.

    • Wróć do listy artykułów
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

  Wszelkie prawa zastrzeżone