• Dzień Mamy - wyjątkowe święto jedyny taki dzień w roku!

• Dzień Matki najważniejszej osoby w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja.
        • Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami, a dzieci wręczają im laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

Skąd pochodzi Dzień Matki?

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Stanach Zjednoczonych tradycja świętowania tego dnia wywodzi się z początków XX w. W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła wywierać wpływ na organy władzy za ustanowieniem święta, które upamiętniało by miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja. W wielu krajach to ruchome święto. W Polsce Dzień Mamy jest datą stałą.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. więcej ...