• Matematyka ekonomii – nowy projekt dla uczniów SP 73

• Nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie realizowanym przez Uniwersytet Warszawski "Matematyka ekonomii". Na kurs zapraszamy uczniów klas VII i VIII.
        • Celem głównym projektu jest rozwój wiedzy i kompetencji uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w zakresie rozumienia wybranych zagadnień matematycznych i finansowych wraz z elementami makroekonomii na bazie opracowanego nowatorskiego programu dydaktycznego.

Zajęcia prowadzone będą przez kadrę akademicką i zwieńczone zostaną uzyskaniem imiennych certyfikatów.

Kurs jest podzielony na dwa moduły tematyczne:

• Tajniki statystyki (9h lekcyjnych) – analiza danych statystycznych; błędy, jakie występują na etapie gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych; podstawowe miary statystyczne (średnia, mediana, odchylenie standardowe); wizualizacja danych (wykresy).

• Zagadnienia finansowe (9h lekcyjnych) – nasze potrzeby finansowe i rola rynków finansowych w ich zaspokajaniu; umiejętne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy; zarządzanie budżetem domowym; ryzyko finansowe

Na zajęciach omawiane będą wybrane praktyczne zastosowania matematyki w analizie danych ekonomicznych i podejmowaniu decyzji w oparciu o te dane. Uczniowie poznają najpopularniejsze pojęcia i koncepcje stosowane do omawiania procesów gospodarczych, przećwiczą stosowanie konkretnych operacji matematycznych w ekonomii, nauczą się właściwie interpretować i wizualizować dane statystyczne.

Wiedza zdobyta w trakcie kursu pozwoli im w przyszłości lepiej odczytywać i rozumieć przekazy medialne oraz wypowiedzi polityków i ekspertów gospodarczych. Ułatwi także podejmowanie świadomych decyzji społecznych i obywatelskich.

Zajęcia w ramach kursu będą realizowane w formie hybrydowej: częściowo w postaci spotkań on-line, a częściowo jako samodzielna praca z materiałami na platformie Moodle WNE UW pt. "Szkolenia".

Czas trwania zajęć to 18 godzin dydaktycznych, 6 spotkań po 3 godziny dydaktyczne. Możliwa jest współpraca w formule hybrydowej - część zajęć on-line, część zajęć stacjonarnie.

Zainteresowani uczniowie mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne/formularz-5

Opiekunowie projektu w szkole:

Iwona Myślak-Piątek

Dorota Szymańska-Ehrmann