• AKTUALNOŚCI w szkole

• Śladami Mikołaja Kopernika i toruńskich pierników

• Klasy 3a i 3b w dniu 21 października wybrały się na całodniową wycieczkę do Torunia. O pięknym mieście polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, pani przewodnik opowiadała już podczas podróży autokarem.
        • Uczniowie poznali legendy toruńskie, a także dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa tego zabytkowego miasta.

Zwiedzanie Torunia zaczęliśmy od seansu filmowego w Planetarium, obejrzeliśmy film "Cudowna podróż", a później spacerowaliśmy po Staromiejskiej Dzielnicy Torunia podziwiając zabytki Starego Miasta, takie jak:

• Rynek Staromiejski – XIII-wieczny Ratusz, Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą, budynek zabytkowej XIX- wiecznej poczty

• Kościół Najświętszej Marii Panny – przykład gotyckiego, halowego kościoła ojców franciszkanów

• Krzywa Wieża – druga, obok wieży z Pizy, najsłynniejsza Krzywa Wieża w Europie

• Gotycka Starówka – wpisana na listę "UNESCO"

• Ruiny Zamku Krzyżackiego – pozostałości po założycielach Torunia - Zakonie Krzyżackim

• Mury Obronne, Dom Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika.

Był również czas na zakup pamiątek i pierników.

Po smacznym obiedzie w tajskiej restauracji udaliśmy się na zajęcia "Świat toruńskiego piernika". Poznaliśmy historię wypiekania pierników w Toruniu. W Żywym Muzeum Piernika dzieci przeszkolone przez Mistrza własnoręcznie robiły pierniki według swoich pomysłów, ale zgodnie z tradycyjną recepturą. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.

W godzinach wieczornych zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Galeria zdjęć z wycieczki do Torunia

Zdjęcia: Aneta Mierzejewska, Iwona Leusz

Iwona Leusz