• E-Lekcje klasy 4-8

• 11.05.2020
        • Lekcje z plastyki dla klas 4-7 Nauczyciel: Joanna Banaszek
          Termin realizacji: 24 maja 2020
        • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, przygotowałam kolejne tematy prac plastycznych na kolejne dwa tygodnie.

Liczę, że poprzednie już zrobiliściesmiley

Czekam na zdjęcia, przesyłajcie je na adres banaszek.joanna@sp73.edu.pl

Czas do 24 maja

KLASA 4

Praca nr 1

Rzeźba jest jedną z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych. Polega na tworzeniu trójwymiarowych, przestrzennych kształtów.

Przygotuj kostkę mydła, metalowy pilniczek do paznokci lub płaski śrubokręt lub plastikowy/piknikowy nożyk. Twoim zadaniem będzie wykonać rzeźbę rybkę z mydła. Możesz też zrobić rybkę z plasteliny.

Praca nr 2

Przygotuj różne narzędzi a do rysowania: kredki, cienkopisy, długopisy, flamastry... Narysuj tort, który ma tyle Pięter ile Ty masz lat. UWAGA! Każde piętro tortu musi być wykonane innym narzędziem do rysowania. Poszczególne piętra mogą być wypełnione różnymi wzorkami - liniami, kreskami, kółeczkami, kropeczkami, serduszkami...

KLASA 5

1. Słodkie budynki

Wyobraź sobie, że jesteś architektem łasuchem. Masz nieograniczone możliwości i możesz zaprojektować budowle wykonane ze słodyczy. Narysuj budynki użyteczności publicznej: szkołę, teatr i domy mieszkalne zbudowane z samych słodkości, np. lizaków, pierniczków, ciastek, cukierków, czekolady. Pamiętaj, że to budynki fantastyczne, prosto z Twojej wyobraźni.

2. Drzewo na opak

Czy zawsze ołówek służy do rysowania, a gumka do ścierania? Okazuje się że nie zawsze. Aby rozpocząć pracę musisz dokładnie zarysować ołówkiem kartkę. Po zapełnieniu całej powierzchni przystąp do rysunku... gumką. Narysuj drzewo wycierając gumką ołówek. Rysunek utworzą jaśniejsze, jasnoszare i białe linie. Jeśli chcesz aby niektóre kontury były wyraźniejsze - popraw je ołówkiem.

KLASA 6

1. Lecę nad miastem

Narysuj widok miasta z perspektywy lotu ptaka. Pokaż ulice, domy, drzewa, samochody i postacie widziane z góry, Zastanów się jak może wyglądać miasto widziane np. z samolotu.

2. Druga praca

Z gazet wytnij sylwetki ludzi ok. 4-5 osób. Mogą to być modelki, sportowcy, dzieci- nie ma to większego znaczenia - najważniejsze, aby wszyscy pokazani byli w całości. Wycięte postacie przyklej na kartce, na koniec dorysuj otoczenie aby opowiedzieć gdzie znajdują się ludzie np. w sklepie, na ulicy, w lesie.

KLASA 7

Praca nr 1

I jeszcze raz pejzaż realistyczny czyli odtworzenie otaczającej rzeczywistości. Ten sam Widok z mojego okna ale nocą!

Praca nr 2

Obrazy abstrakcyjne niczego nie przedstawiają, bo są to albo układy kolorowych figur albo swobodnie rozlane plamy barwne. Malarzem abstrakcji był amerykański malarz Jackson Pollock, który malował jakby bawił się farbami. Wypróbuj ten sposób zabawy i namaluj jeden z tematów Hałas lub Cisza.

Miłej pracy, dużo zdrowia

Joanna Banaszek