• E-Zajęcia (terapie, świetlica, koła)

• Dobre Rady dla Rodziców: Czytanie to świetna zabawa!

• 25.03.2020 08:21
        • Kącik dla Rodziców porady i inspirację… Czytanie to świetna zabawa!

• Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym ze sposobów ich uniknięcia.

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację 5 obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.

1. Komunikacja. Czytanie rozwija i poszerza słownictwo, uczy wyrażania myśli, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia.

2. Odpoczynek. Dzieci bywają nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów na relaks. Daje potrzebną dzieciom ciszę, szczególnie po zbyt długim oglądaniu telewizji lub graniu na komputerze czy telefonie komórkowym.

3. Inteligencja emocjonalna. Czytanie kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się aktualnie robi. Jest częścią wychowania polegającego m.in. na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko czy natychmiast.

4. Koncentracja. Czytanie ćwiczy koncentrację. Dzieci bywają niespokojne lub nadmiernie pobudzone. Brak im umiejętności skupienia na rzeczach istotnych. Wynika to z dużej ilości bodźców, jakie docierają do nich w codziennym życiu.

5. Emocje. Czytanie uczy empatii i wrażliwości. Może pomóc w rozmowie o trudnych emocjach, pomóc zrozumieć wiele spraw.

Małgorzata Komosa