• E-Zajęcia (terapie, świetlica, koła)

• ASERTYWNOŚĆ

• 20.04.2020 05:21
        • W życiu należy dbać o dobre kontakty z ludźmi, ale nie rezygnować z własnej autonomii, godności i z prawa do decydowania o sobie.
        • Zdarza się, że ludzie, na których nam zależy, próbują namawiać nas do robienia rzeczy, które nam nie pasują lub nie są dla nas dobre, wtedy trzeba umieć odmówić. Odmawianie jest umiejętnością którą można wypracować.

Asertywność

to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają własne myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców. W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznawanych wartości. Ludzie asertywni potrafią powiedzieć „nie” bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku.

Asertywność zatem jest umiejętnością kluczową, kiedy trzeba oprzeć się różnego rodzaju naciskom. Nie musi być ona stosowana w każdym przypadku, czasami wręcz nie należy jej stosować chociażby w warunkach szkolnych wobec nauczycieli czy w domu, gdy rodzice proszą o pomoc czy wywiązanie się ze swoich obowiązków. [czytaj...]