• Być jak Ignacy

   • Być jak Ignacy… dla tych co chcą więcej…

   • Interesujesz się tematami z zakresu: ekologii, zmian klimatu, odnawialnych źródeł energii, miast przyszłości, a może technologiami cyfrowymi lub programowaniem? Jeśli tak, to nasze zaproszenie jest dla Ciebie!

    Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły z klas 4-8 do udziału w piątej edycji ogólnopolskiego projektu „Być jak Ignacy..”.

    Projekt tytułem nawiązuje do postaci wybitnego, polskiego chemika Ignacego Łukasiewicza - konstruktora lampy naftowej oraz prekursora petrochemii. Celem projektu jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich naukowców. To bardzo ciekawa propozycja na zagospodarowanie wolnego czasu, zwłaszcza w okresie nauki online.

    Zainteresowani i odpowiedzialni uczniowie klas 4-8 mają możliwość dołączyć do jednego z dwóch Kół Naukowych, w którym realizując wyznaczone zadania, poszerzą swoją wiedzę oraz wykorzystają własny potencjał twórczy i intelektualny. [czytaj więcej]


     

   • Koło Naukowe Ignis: Relacja ze spotkania z ekspertem
    • Koło Naukowe Ignis: Relacja ze spotkania z ekspertem

    • 28.02.2021 16:16
    • Transport - Miasta przyszłości

     Nasze szkolne Koło Naukowego IGNIS - w ramach V edycji programu ,,Być jak Ignacy” realizuje zadanie dotyczące przyszłości transportu. Poszukując nowych informacji zapytaliśmy o kilka kwestii związanych z transportem autonomicznym, przedstawiciela Zarządu Transportu Miejskiego Pana Arkadiusza Galińskiego.

      

    • Nasze pytania:

     1. Czy transport autonomiczny, czyli transport z wykorzystaniem maszyn, do których prowadzenia nie jest potrzebna załoga ma szansę być wykorzystany w najbliższym czasie w Warszawie?

     2. Czy mamy już w Warszawie, jakiekolwiek pojazdy autonomiczne w zasobach ZTM-u np. pociągi, drony, metro autobusy sterowane przez komputer?

      

     Pan Arkadiusz Galiński:

     Zarząd Transportu Miejskiego z uwagą obserwuje rozwój nowych technologii w transporcie pasażerskim, w tym również wykorzystanie pojazdów autonomicznych. Są to rozwiązania i pomysły dość nowe i znajdujące się na etapie testowym i badawczym. W pierwszej kolejności pojazdy autonomiczne znalazły praktyczne zastosowanie w systemach transportu szynowego (metro, kolej, monorail).

     W wybranych miastach świata funkcjonują już pociągi metra bez obsługi maszynistów. Wyjaśniamy, że testy z wykorzystaniem autobusów autonomicznych były prowadzone np. w Wiedniu czy w Gdańsku. Z reguły próby te odbywają się na specjalnie wybranych krótkich trasach z niezbyt intensywnym ruchem innych użytkowników ruchu drogowego oraz z niewielkim obciążeniem pasażerami. Z reguły wykorzystywane są tu autobusy niewielkiej pojemności. Natomiast w Warszawie nie są obecnie wykorzystywane pojazdy autonomiczne.

     W pierwszym etapie planujemy przeprowadzić testy autobusu autonomicznego na wybranej odpowiednio trasie przy współpracy z firmami projektującymi takie pojazdy. Dziś jednak trudno jest określić miejsce i czas takich testów.

     Na drodze do wprowadzenia pojazdów autonomicznych do codziennej obsługi linii komunikacyjnych stoi jeszcze wiele wyzwań i znaków zapytania. Konieczne są m.in. nowe regulacje prawne pozwalające na eksploatację tego typu taboru w ruchu miejskim. Obecnie możliwe są tylko testy pod nadzorem kierowcy znajdującego się w pojeździe. Wydaje się, że z tego punktu widzenia pojazdy autonomiczne najłatwiej wprowadzić do ruchu w układach wydzielonych z ruchu innych użytkowników (w tym pieszych), a więc w metrze i trakcji tramwajowej z wydzielonym torowiskiem. Wymaga to jednak, oprócz zakupu samego taboru, również przebudowy systemów sterowania ruchem, bezpieczeństwa i nadzoru.

     Należy pamiętać, że sprawa bezpieczeństwa pasażerów oraz pozostałych osób biorących udział w ruchu drogowym jest najważniejsza. Wprowadzenie pojazdów autonomicznych do normalnej eksploatacji zależy od możliwości zapewnienia tego bezpieczeństwa.

     Z poważaniem

     Arkadiusz Galiński

      ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO

     ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego
   • sekretariat@sp73.edu.pl
   • Dyrektor Szkoły: Marzena Mrozińska
   • 22 619-55-01
   • 03-741 Warszawa, ul. Białostocka 10/18 Poland
   • grazyna.chmielewska@sp73.edu.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

  Wszelkie prawa zastrzeżone