• Laboratoria Przyszłości w SP73

• Warsztaty koła CMI z robotyki

• Styczniowe spotkania koła projektowego Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI) przeznaczyliśmy na pracę z zestawami LEGO Education SPIKE™ Prime, które zakupiliśmy w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
        • Naszym celem było zbudowanie i zaprogramowanie kilku modeli robotów, których możliwości zademonstrujemy w Dniu Otwartym 4 lutego 2023

Wybór padł na pieska i kraba z biblioteki robotów RoboCamp. Trzeci model - robotyczny pojazd jest przykładem kreatywności uczestników koła, to projekt autorski Pawła i Łukasza z klasy 8c.

Co potrafią nasze roboty?

Sympatyczny krab potrafi chodzić w prawo i w lewo dzięki złożonemu mechanizmowi czterech odnóży. Posiada czujnik odległości, dzięki któremu wie gdy coś się przed nim pojawi, np. dłoń. Krab ma również ruchome szczypce.

uczniowie pracują z zestawem LEGO Education SPIKE™ Prime. Budują robota krabauczniowie sprawdzają oprogramowanie dla robota pieska, zbudowanego z LEGO Education SPIKE™ Prime

Robotyczny piesek jest bardzo uroczy i zdolny. Ruchome łapy pozwalają mu na poruszanie się w przód i obracanie dookoła. Dodatkowo posiada czujnik odległości do obserwowania otoczenia. Dzięki niemu piesek może rozglądać się za swoim właścicielem i podążać za jego ręką, jak przystało na grzecznego pieska!

Najwięcej możliwości ma trzeci z robotów – robotyczny pojazd. Potrafi jeździć samodzielnie po wyznaczonym torze, omijać przeszkody i w zależności od koloru skręcać w lewo, w prawo, zatrzymywać się na czerwonej płytce symbolizującej czerwone światło i zawracać. A to wszystko dzięki wbudowanym czujnikom odległości i kolorów, i oczywiście odpowiedniemu oprogramowaniu.

Zapraszamy do galerii Roboty LEGO na warsztatach CMI

Grażyna Chmielewska