• CMI

• Misja na Marsa

• Niesamowite! Wzięliśmy udział w Misji na Marsa! Oglądaliśmy transmisję udostępnioną przez NASA z lądowania marsjańskiego łazika Perseverance na Marsie. Słyszeliśmy metaliczne dźwięki wydawane przez łazika oraz marsjański wiatr zarejestrowany przez mikrofony po raz pierwszy w historii lotów na Marsa. Czuliśmy się jak prawdziwi astronauci!
        • Misja na Marsa to projekt autorski realizowany na zajęciach koła CMI, którego celem było rozwijanie kreatywności, umiejętności informatycznych i matematycznych oraz rozbudzenie zainteresowania kosmosem i eksploracją planetarną.

W pierwszej części projektu uczniowie poznali tajemnice Czerwonej Planety, jej warunki geograficzne, klimatyczne i atmosferyczne. Dowiedzieli się jakie są cele i wyzwania związane z misją NASA na Marsa. Poznali również historię marsjańskich łazików. Dzięki specjalnym aplikacjom, udostępnionym przez NASA, mogli sprawdzić, jak brzmiałby ich głos na Marsie oraz zrobić sobie selfie.

W drugiej części projektu, uczniowie wcielili się w planistów misji kosmicznych i programistów, których zadanie polegało na stworzeniu w środowisku Scratch własnej wersji gry Misja na Marsa.

Do wyboru były dwa warianty:

• Gra symulująca jazdę marsjańskiego łazika po powierzchni Marsa i pobieranie próbek z jego powierzchni,

• Gra sterowanie lotem marsjańskiego helikoptera

Gotowe prace udostępniliśmy na platformie scratch.mit.edu w studio projektu: Misja na Marsa w SP73

Temat projektu był bardzo aktualny, zajęcia odbywały się miesiąc po historycznym wylądowaniu łazika Perseverance na Marsie. Uczestnikom dostarczyły nie tylko ogromnej porcji nowej wiedzy, ale również emocji i zabawy. Pokazały, że informatyka jest bardzo użyteczna i ciekawa w kontekście naukowego projektu.

Grażyna Chmielewska