• Biblioteczne wiadomości

   • 8 Książek na Dzień Kobiet, czyli książki dla dziewczynek i o dziewczynkach
    • 8 Książek na Dzień Kobiet, czyli książki dla dziewczynek i o dziewczynkach

    • 26.03.2021
    • Z okazji cudownego i pięknego dnia, wyjątkowego międzynarodowego święta kobiecości i dziewczęcości, czyli Dnia KOBIET! biblioteka szkolna przedstawia książki dla dziewczynek i o dziewczynkach!
    • Dzień Kobiet jest to święto, które obchodzone jest od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce jest ono znane dopiero od czasów PRL-u, jednak jego historyczne korzenie sięgają aż starożytnego Rzymu. Wówczas celebrowano tzw. Matronalia przypadające w pierwszym tygodniu marca.

     Dzisiaj kojarzy nam się głównie z dobrą okazją do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami lub innymi podarunkami. Jednak nie zawsze tak było początki święta wywodzą się z ruchów robotniczych, dzień ten miał służyć do propagowania praw kobiet. Głównymi postulatami w tym czasie było prawo wyboru dla kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy, odpowiednia ochrona dla matki i dziecka oraz ustalenie minimalnej płacy.

     Z okazji cudownego i pięknego dnia, wyjątkowego międzynarodowego święta kobiecości i dziewczęcości, czyli Dnia KOBIET! biblioteka szkolna przedstawia książki dla dziewczynek i… o dziewczynkach!

     Znajdziecie wśród nich propozycje dla różnych grup wiekowych – jedne mają dziewczynki za bohaterki, inne stanowią przyjemnie podane biografie wielkich kobiet, jeszcze inne – pokazują, na czym polega girl power. To książki nie tylko dla dziewczynek, choć głównymi bohaterkami są właśnie dziewczynki. Ale jeśli dziewczyny mogły tak długo czytać książki z męskimi głównymi bohaterami, teraz chłopcy mogą czytać o bohaterkach.

     Serdecznie polecam!

      

     Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” Małgorzata Frąckiewicz

     Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki! W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat.

      

     „Lotta z ulicy Awanturników” Astrid Lindgren

     To niezwykle piękna i ważka tematycznie książeczka. Pięcioletnia Lotta po niemiłym śnie wstaje z łóżka lewą nogą i nic jej się nie podoba. Niszczy nielubiany sweterek i przerażona nieodwracalnością tego faktu – ucieka z domu. I gdy wydaje się, że cała akcja zmierza ku katastrofie, mądrzy i kochający rodzice sprawiają, że to, co mogło stać się traumatycznym przeżyciem, okazuje się ważnym doświadczeniem.

      

     „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Paweł Baręsewicz

     Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

     „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren

     Pierwszy tom z serii książek o Pippi Pończoszance – najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Mieszka ona samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i… nie chodzi do szkoły.

      

     „Kosmiczne dziewczyny” Libby Jackson

     To 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu. Kiedy myślimy o podboju kosmosu, najczęściej przychodzą nam głowy mężczyźni. A jednak kobiety miały w tym swój udział i jak się okazuje – całkiem niemały! Krótkie biogramy, ciekawe ilustracje i kosmos!

     „Pasztety, do boju!” Clémentine Beauvais

     To wspaniała historia, która może zainspirować, ale też pokazuje jak radzić sobie z tym, że nie jest się idealnym. Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać? Właściwie to tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.

     „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” Anna Czerwińska-Rydel

     Poznajemy panią Irenę jako siostrę Jolantę, przenoszącą na teren warszawskiego getta jedzenie, szczepionki i lekarstwa. Jej wielka wrażliwość na cierpienie kazała znaleźć sposób na ratowanie choćby najmłodszych. Fabularyzowana treść książki ukazuje dramatyczne sytuacje, w których życie naraża wielu ludzi, aby ocalić innych. Listę uratowanych ocenia się na 2500 dzieci. Każde dostało nową tożsamość. Listę prawdziwych nazwisk Irena Sendlerowa sporządziła i umieściła w butelce po mleku, zakopanej potem w ogrodzie. Stąd tytuł książki.

      

     „Rutka”, Joanna Fabicka

     Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi – dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża.

     opisy książek ze stron wydawców

      opracowała Martyna Kozłowska

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego
   • sekretariat@sp73.edu.pl
   • Dyrektor Szkoły: Marzena Mrozińska
   • 22 619-55-01
   • 03-741 Warszawa, ul. Białostocka 10/18 Poland
   • Administrator strony: Grażyna Chmielewska
   • grazyna.chmielewska@sp73.edu.pl
   • Inspektor ochrony danych: Piotr Paczkowski
   • iod.oswiata@dbfopraga-pn.waw.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

  Wszelkie prawa zastrzeżone