• Biblioteczne wiadomości

• KSIĄŻKA TYGODNIA: Dziewczynka z Parku

• 18.11.2022 03:57
        • Dziewczynka z parku to książka, którą warto przeczytać. Opowiada o tym, jak poradzić sobie z utratą kogoś bliskiego. Autorka poruszyła w tej historii ważne tematy związane ze śmiercią.
        • Andzia - bohaterka książki - była wyjątkowo szczęśliwą dziewczynką. Kiedy tata Andzi umarł, w życiu dziewczynki nie było miejsca na długie spacery, ciekawe informacje o zwierzętach, czy śmiech. Wszystko, co dotychczas robiła z tatą, a co tak bardzo lubiła, zastąpiła żałoba i smutek. Po miłej atmosferze w domu pozostały tylko wspomnienia.

Ważnym temat tej lektury obok radzenia sobie ze stratą, odejściem bliskiej, drogiej osoby, to przyjaźń. Andzia ma problemy ze znalezieniem przyjaciółki, śmierć jej taty powoduje, że znajduje się jakby na marginesie klasowego życia, koleżanki nie umieją jej zrozumieć, a ich zainteresowania są tak diametralnie różne, że dziewczynka nie znajduje z nimi wspólnego języka. Okazuje się jednak, że bratnią duszą może czasem stać się osoba, której byśmy o to nie podejrzewali.

"Dziewczynka z parku" łączy w sobie wiele cech - jest piękna i mądra, jej przesłanie krzepi, a opisane zdarzenie inspirują. Daje nam chwile wzruszeń i pozwala z optymizmem, nadzieją patrzeć na świat. Przepiękne ilustracje dodają tej opowieści charakteru tajemniczości i magii. Treść książki sprawia, że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci.

Martyna Kozłowska

Bibliotekarz szkolny