• Biblioteczne wiadomości

• Książki, które nie nudzą - aktywizujące i kreatywne

• 01.04.2020 03:31
        • Najmłodsi siedząc spokojnie na dywanie, pufie czy na kolanach słuchają w milczeniu co czyta im rodzic czy nauczyciel, brzmi jak nudne zajęcie? Z tymi książkami wspólne czytanie zamieni się w super zabawę!

• Książki aktywizujące to te zachęcają do aktywności. Czytając je dzieciom dorosły, musi się spodziewać, że podczas lektury mali czytelnicy/słuchacze/oglądacze powinni wykonywać różne czynności, wynikające z tekstu lub ilustracji. Oto kilka z reakcji jakie z pewnością pojawią się podczas lektury: naciskanie, przekręcanie, potrząsanie, klaskanie, a nawet wspólny śpiew.

Hervé Tullet jest absolutnym mistrzem książek aktywizujących takie pozycje, jak: „Naciśnij mnie” czy „Figle migle” (wyd. Babaryba), które można określić mianem „analogowych tabletów”, dają naprawdę niezła rozrywka.

Książki Tulleta, nie tylko angażują zmysł wzroku, ale też uruchamiają wyobraźnię, skłaniają do dotykania, przesuwania, przekręcania i eksperymentowania.

Madalenie Matoso, pochodzącej z Portugalii jednej z najaktywniejszych współczesnych projektantek graficznych w tym kraju. „Opowiedz mnie” (wyd. Babaryba) jest to jej niezwykle oryginalna propozycja interaktywna, która pobudza wyobraźnię. Tworząc wspaniałą opowieść, dzieci na każdej stronie wybierają jedną z kilku możliwości.

Kolejną propozycja projektantki jest książka „Wytwórnik górą” (wyd. Wytwórnia). To książka do rysowania, znajdziemy w niej kolekcję ilustracji, których motywem przewodnim jest góra. Zadaniem czytelnika jest dokończyć rozpoczęte przez autorkę rysunki.

Książki kreatywne – co to takiego? to takie książki, które pobudzają u dzieci twórcze myślenie i działanie.

Marion Deuchars „Zróbmy sobie arcydziełko” to 224 strony pełne inspirujących pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodego czytelnika do pasjonującej zabawy w sztukę. Jest to interaktywna książka do rysowania i uzupełniania, która w każdym dziecku obudzi młodego artystę.

Zadania w niej zawarte są  inspirowane dorobkiem wielkich artystów – od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse’a po Jacksona Pollocka i Andy’ego Warhola – oswajają dzieci z niezliczonymi technikami artystycznymi i historią sztuki, a przede wszystkim – rozwijają ich kreatywność i twórczą wyobraźnię.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy Ich zeszyty kreatywne, nawiązujące do książek. „Mapy” znane są na całym świecie. Dzieci mogą rysować bawić się i poznawać świat, mogą także wybrać się w zwariowaną podróż kredką po mapie.

Kreatywnych książek jest naprawdę dużo - jedne z nich ciekawsze i pomysłowe, inne zaś sztampowe, niczym się niewyróżniające. Ciekawe propozycje są na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko przez chwilę pomyśleć, jaki rodzaj książek będzie najbardziej trafiał w upodobania i temperament naszych dzieci.

A może warto wraz z nimi usiąść na chwilę przed ekranem i wspólnie dokonać optymalnego wybory? Zachęcam!

opisy książek ze stron wydawców

opracowała:  Martyna Kozłowska