• Biblioteczne wiadomości

• Książkowy Karnawał

• 07.02.2021 05:32
        • Przed nami ostatnie tygodnie karnawału, czy wiedzieliście, że nazwa „karnawał” pochodzi od łacińskiego „carne vale”, co może być tłumaczone jako „rozstanie z mięsem”?
          W dawnej Polsce pojawiło się słowo „mięsopust”, określające ostatnie dni karnawału.

• Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych, szalonych zimowych balów i zabaw. To czas świętowania, zabawy i wielkiego ucztowania. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami.

W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli, jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci. Najmłodsi już od grudnia niecierpliwie czekają na moment rozpoczęcia balu, gdyż stwarza on jedną z nielicznych okazji, gdy ze zwykłego dziecka mogą na cały dzień przeobrazić się w wymarzoną postać ze świata baśni, snu czy też ulubionej książki.

Ale książkowych bohaterów również karnawał nie ominął, oto kila propozycji książek do przeczytania w karnawałowe wieczory.

"Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada" Anna Kaźmierak

Znacie Turonie czy Herody? Kim są zwariowani przebierańcy? Dla niektórych przerażający, a dla innych śmieszni i zabawni. A Ty znasz ich wszystkich? Znacie Śmierguśników czy Pucheroka? Każdy zna Aniołą czy Diabła, ale czy wiesz kim był Rajmaks, Turoń, Macidula czy Cymprownicy? Czy wiesz do czego odnoszą się ich tradycje?

W tej niezwykłej książeczce znajdziecie wiele ciekawostek. A jest wyjątkowa nie tylko ze względu na treść, ona wyzwala w dzieciach ogromne pokłady kreatywności. Przez prawie 140 stron mamy bardzo ciekawe zadania dla najmłodszych czytelników.

"Karnawał w ZOO" Sophie Schoenwald, Gunther Jacobs

Urocza, pobudzająca wyobraźnię historyjka-zgadywanka, z mnóstwem zabawnych ilustracji i najśmieszniejszych na świecie zwierzęcych przebierańców.

Pewnego dnia w zoo dyrektora Alfreda Niecierpliwca aż zaroiło się od dziwacznych stworzeń - świniorożec, słotrzmiel czy żyrosłoń. Okazało się, że małpy, hipopotamy, zebry, słonie oraz pozostali dwu- i czworonożni mieszkańcy ogrodu zoologicznego urządzili sobie prawdziwy karnawałowy bal przebierańców. Problem w tym, że wszyscy poprzebierali się tak sprytnie, że nie można ich było rozpoznać.

"Dzieci świętują karnawał i Ostatki" Cordula Pertler, Eva Reuys

Co mają ze sobą wspólnego piękne księżniczki, dzikie tygrysy i dzielni kowboje? Chcą się bawić! Wesoło i z humorem, z muzyką i tańcami, z jadłem i napojami, z grami i konkursami.
          Książka zawiera propozycje różnorodnych zabaw, które zapewnią dużo przyjemności na przyjęciach karnawałowych

"Seria Niefortunnych Zdarzeń: Krwiożerczy Karnawał" Lemony Snicket

W dziewiątej już części cyklu, autor ponownie wrzuca nas w niesprzyjające sierotą środowisko tym razem rodzeństwo trafiło w bagażniku Hrabiego Olafa do Karnawału Kaligariego czyli podupadającego parku rozrywki, również ponownie sieroty będą musiały się zmierzyć z tłumem który nie będzie do nich zbyt miło nastawiony. Fabuła tomu jest całkiem zwięzła i o dziwo autor umieścił w jej wersach intrygi i zwrot wielokrotny zwrot akcji.

opisy książek ze stron wydawców

opracowała Martyna Kozłowska