• Kurier SU

• Narodowe święto Niepodległości

• 19.11.2020
        • W tym roku przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

• Pierwszy raz obchody odbyły się 14 listopada 1919 roku - odbywały się wtedy w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W okresie międzywojennym rocznica odzyskania niepodległości miała charakter wojskowy.

W czasie okupacji niemieckiej, podczas II Wojny Światowej, jawne świętowanie nie było możliwe. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które obchodzone było 22 lipca. Zawieszono zaś Narodowe Święto Niepodległości.

W czasie PRL (czasy komunistyczne) obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie. Uczestnicy uroczystości byli represjonowani przez władze, jednak mimo tego starali się podtrzymać pamięć o niepodległej Polsce.

Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały przywrócenie przez Sejm w 1989 roku święta pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Obecnie, główne obchody uroczystości odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział władze państwowe. Obchody uroczystości przybierają różne formy np. bieg niepodległości, koncerty, wykłady, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych.

Jedną z form, która od lat gości w szkołach jest odśpiewanie przez uczniów hymnu w dniu obchodów o godzinie 11.11. Nasza szkoła bierze udział od kilku lat w tej akcji - "Niepodległa do hymnu". Uczniowie w tym dniu przychodzą w strojach galowych z przypiętą na piersi kokardą narodową. Cała szkoła spotyka się na pierwszym piętrze i tam śpiewamy hymn.

W tym roku, w związku z pandemią obchody święta w naszej szkole przeniosły się do sieci.

10 listopada o 11.11 wszystkie klasy odśpiewały hymn. Zrobiły to w czasie spotkań i lekcji online. Oczywiście obowiązywał odpowiedni strój. Uczniowie mieli przypięte kokardy w barwach narodowych wykonane na zajęciach plastycznych.

Galeria 11 listopada 2020 [razem1] [razem2]

Z okazji święta Samorząd Uczniowski ogłosił również konkurs "Czcimy Niepodległą", na który do końca listopada mogą wpływać prace wykonane przez uczniów.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym spotkamy się znów wszyscy na korytarzu szkolnym i tam zaśpiewamy hymn.

Beata Przybysz