• Europejski Dzień Logopedy w SP 73

• 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest "Europejski Dzień Logopedy". W Polsce święto to jest obchodzone od 2007 roku.

• Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej i informacji na temat pracy logopedycznej z osobami z zaburzeniami mowy. W związku z tym, 7 marca w holu głównym została przygotowana gazetka, na której oprócz podstawowych informacji znalazły się także ulotki informacyjne dla rodziców.

W zerówkach zostały zorganizowane zabawy logopedyczne. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby wyraźnie i poprawnie się wypowiadać. Dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły mięsień okrężny ust, potrzebny do prawidłowej i wyrazistej wymowy głosek, rozwijały sprawność manualną (wykonując magiczne kubki), podczas ćwiczeń uczyły się również prawidłowego oddychania (wdech nosem, wydech buzią). Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia warg, języka i podniebienia usprawniły narządy mowy. Każde dziecko biorące udział w zajęciach logopedycznych otrzymało pamiątkowe zdjęcie wykonane podczas ćwiczeń z magicznym kubkiem.

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano dwa konkursy, dla klas 1 - 3 konkurs pt. "Kolorowe głoski" i dla klas 4-6 konkurs pt. "Łamańce językowe". Dzieci ze starszych klas 4-6 nie przygotowały żadnych prac konkursowych i nagrody z ich konkursu zasiliły nagrody w klasach młodszych.

Zadaniem uczniów klas młodszych było jak najpiękniejsze ozdobienie wybranej przez siebie głoski dowolnymi technikami.

W konkursie tym przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Kuba Żak (3b),

II miejsce – Natalia Kiszkarewicz (3b), Daniel Matulka (3b), Artsiom Ardron (3b)

III miejsce – Sandra Oniszk (1a), Maciek Sobiecki (3b),

Wyróżnieni zostali: Kamila Jaśkiewicz (3b) i Laura Juranek (3b)

Zapraszamy do galerii Europejski Dzień Logopedy w SP73

Małgorzata Zeplin