• WARS i SAWA

• Warszawski Program Wspierania Uzdolnień WARS i SAWA

"Program adresowany jest do szkół, które nie tylko chcą odkrywać w swoich uczniach zdolności i talenty, ale także potrafią z nimi współpracować i ich wspierać.  Uczeń uzdolniony, to zarówno uczeń – zdobywca olimpijskich laurów, jak i uczeń ze sportowym zacięciem czy smykałką do rzemiosła. Nie jest łatwo odkryć zdolności ucznia, nie jest też łatwo pracować z utalentowanymi geniuszami.

Celem Programu wspierania uczniów uzdolnionych jest stworzenie systemu wymiany doświadczeń szkół, nauczycieli, rodziców, po to, by wspólnie pomagać dzieciom w ich rozwoju intelektualnym i fizycznym."

(źródło: strona Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy)

Szkołom podejmującym ponadstandardowe działania w pracy z uczniem uzdolnionym przyznawany jest Certyfikat Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA

• Wars i Sawa w SP 73

• W naszej szkole SP 73 Szkolny Program Wspierania Uzdolnień jest realizowany od początku roku szkolnego 2010/2011. Powstał on z inicjatywy Rady Pedagogicznej w celu poszerzenia, pogłębienia i uatrakcyjnienia oferty zajęć przeznaczonych dla uczniów uzdolnionych z klas 1-6, (obecnie 1-8). Zadania opracowania założeń programu, monitorowania i koordynacji działań związanych z jego realizacją oraz ewaluacji powierzone zostały Szkolnemu Zespołowi ds. Wspierania Uczniów Uzdolnionych, wyłonionemu spośród kadry pedagogicznej szkoły.

Pierwszy Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS I SAWA, będący uhonorowaniem naszych działań wdrażania innowacyjnych metod i form pracy z uczniem zdolnym, otrzymaliśmy 27 września 2010r. Znaleźliśmy się w grupie pierwszych 68 warszawskich szkół wszystkich typów, którym przyznano wyróżnienie na okres trzech lat.

W październiku 2013r. liderzy Szkolnego Zespołu ds. Wspierania Uczniów Uzdolnionych odebrali przyznane z wyróżnieniem przedłużenie Certyfikatu Wars i Sawa na czas nieokreślony. Taki przywilej posiadały wtedy tylko 44 warszawskie szkoły.

Nauczyciele z warszawskiej sieci szkół wspierających uzdolnionych cyklicznie wymieniają doświadczenia w ramach spotkań „Kreatywne biesiady u WARSA i SAWY”, uczestniczą w letnich seminariach dla nauczycieli WARSA i SAWY oraz warsztatach metodycznych: „Vademecum nauczyciela ucznia zdolnego”.

• Podstawowymi założeniami programu WARS I SAWA są: systematyczne wspieranie uczniów zdolnych w realizacji ich zainteresowań i pasji oraz uświadomienie - poprzez właściwie przeprowadzoną diagnozę, wielu uczniom, uważanym dotąd za słabszych, ich predyspozycji w różnych dziedzinach oraz osiągnięcie sukcesu edukacyjnego.

Założenia te zgodne są z tezami zawartymi w Programie Wychowawczym Szkoły, którego motto brzmi „Wychowanie Przez Sukces”.

Szkolny Program Wspierania Uzdolnień