• Być jak Ignacy ... dla tych co chcą więcej

        • Interesujesz się tematami z zakresu: ekologii, zmian klimatu, odnawialnych źródeł energii, miast przyszłości, a może technologiami cyfrowymi lub programowaniem? Jeśli tak, to nasze zaproszenie jest dla Ciebie!

          Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły z klas 4-8 do udziału w piątej edycji ogólnopolskiego projektu „Być jak Ignacy..”.

          Projekt tytułem nawiązuje do postaci wybitnego, polskiego chemika Ignacego Łukasiewicza - konstruktora lampy naftowej oraz prekursora petrochemii. Celem projektu jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich naukowców. To bardzo ciekawa propozycja na zagospodarowanie wolnego czasu, zwłaszcza w okresie nauki online.

          Zainteresowani i odpowiedzialni uczniowie klas 4-8 mają możliwość dołączyć do jednego z dwóch Kół Naukowych, w którym realizując wyznaczone zadania, poszerzą swoją wiedzę oraz wykorzystają własny potencjał twórczy i intelektualny. [czytaj więcej]

        • Koło Naukowe Ignis: Relacja ze spotkania z ekspertem
          • Koło Naukowe Ignis: Relacja ze spotkania z ekspertem

          • 28.02.2021 16:16
          • Transport - Miasta przyszłości

            Nasze szkolne Koło Naukowego IGNIS - w ramach V edycji programu ,,Być jak Ignacy” realizuje zadanie dotyczące przyszłości transportu. Poszukując nowych informacji zapytaliśmy o kilka kwestii związanych z transportem autonomicznym, przedstawiciela Zarządu Transportu Miejskiego Pana Arkadiusza Galińskiego.

             

          • Nasze pytania:

            1. Czy transport autonomiczny, czyli transport z wykorzystaniem maszyn, do których prowadzenia nie jest potrzebna załoga ma szansę być wykorzystany w najbliższym czasie w Warszawie?

            2. Czy mamy już w Warszawie, jakiekolwiek pojazdy autonomiczne w zasobach ZTM-u np. pociągi, drony, metro autobusy sterowane przez komputer?

             

            Pan Arkadiusz Galiński:

            Zarząd Transportu Miejskiego z uwagą obserwuje rozwój nowych technologii w transporcie pasażerskim, w tym również wykorzystanie pojazdów autonomicznych. Są to rozwiązania i pomysły dość nowe i znajdujące się na etapie testowym i badawczym. W pierwszej kolejności pojazdy autonomiczne znalazły praktyczne zastosowanie w systemach transportu szynowego (metro, kolej, monorail).

            W wybranych miastach świata funkcjonują już pociągi metra bez obsługi maszynistów. Wyjaśniamy, że testy z wykorzystaniem autobusów autonomicznych były prowadzone np. w Wiedniu czy w Gdańsku. Z reguły próby te odbywają się na specjalnie wybranych krótkich trasach z niezbyt intensywnym ruchem innych użytkowników ruchu drogowego oraz z niewielkim obciążeniem pasażerami. Z reguły wykorzystywane są tu autobusy niewielkiej pojemności. Natomiast w Warszawie nie są obecnie wykorzystywane pojazdy autonomiczne.

            W pierwszym etapie planujemy przeprowadzić testy autobusu autonomicznego na wybranej odpowiednio trasie przy współpracy z firmami projektującymi takie pojazdy. Dziś jednak trudno jest określić miejsce i czas takich testów.

            Na drodze do wprowadzenia pojazdów autonomicznych do codziennej obsługi linii komunikacyjnych stoi jeszcze wiele wyzwań i znaków zapytania. Konieczne są m.in. nowe regulacje prawne pozwalające na eksploatację tego typu taboru w ruchu miejskim. Obecnie możliwe są tylko testy pod nadzorem kierowcy znajdującego się w pojeździe. Wydaje się, że z tego punktu widzenia pojazdy autonomiczne najłatwiej wprowadzić do ruchu w układach wydzielonych z ruchu innych użytkowników (w tym pieszych), a więc w metrze i trakcji tramwajowej z wydzielonym torowiskiem. Wymaga to jednak, oprócz zakupu samego taboru, również przebudowy systemów sterowania ruchem, bezpieczeństwa i nadzoru.

            Należy pamiętać, że sprawa bezpieczeństwa pasażerów oraz pozostałych osób biorących udział w ruchu drogowym jest najważniejsza. Wprowadzenie pojazdów autonomicznych do normalnej eksploatacji zależy od możliwości zapewnienia tego bezpieczeństwa.

            Z poważaniem

            Arkadiusz Galiński

             ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO

            ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa

          • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Copyright Szkoła Podstawowa nr 73       

    Wszelkie prawa zastrzeżone