• ABC Socjoterapii

• Dzień Walki z Depresją

• 18.02.2022 06:30
        • 23 luty - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
        • Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, dzieci i młodzież.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku choroba ta będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób. Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie z depresją zmaga się 320 mln ludzi, z kolei w Polsce jest to około 1,5 mln osób. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia.

Więcej na temat depresji w Publikacji „Stop Depresji(dokument pdf, otwiera się w nowym oknie)

Aneta Mierzejewska