• Projekty Szkolne

• Projekty szkolne to krótkie cykle zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, w ramach których realizujemy własne programy autorskie lub uczestniczymy w inicjatywach zewnętrznych.

Ich realizacja wzmacnia nie tylko zdobywanie nowych wiadomości z różnych dziedzin. Realizacja projektów rozwija przede wszystkim kreatywność, wyobraźnię i logiczne myślenie. Uczniowie zdobywają umiejętność pracy zespołowej, systematyczności i odpowiedzialności, doskonalą umiejętność samokształcenia.

Większość zadań projektowych realizujemy z wykorzystaniem narzędzi i technologii cyfrowych.

Realizacja projektów służy zdobywaniu kluczowych kompetencji XXI wieku.

• Dekalog Internauty

• 26.06.2022 21:22
          • Projekt zespołowy Dekalog Internauty był realizowany w klasach 4-5 w ramach autorskiego programu Cyfrowe Obywatelstwo, cyklu zajęć przygotowujących do życia w społeczeństwie pełnym technologii.
          • Uczniowie poszukiwali zasad, które pomogą uniknąć zagrożeń w sieci. Efektem końcowym miał być Dekalog Internauty, opublikowanyw sieci w aplikacji Sway.

Podczas realizacji projektu uczniowie uczyli się:

• bezpiecznego korzystania z sieci, zasad udostępniania danych osobowych i publikacji

• sposobów komunikowania

• pozyskiwania, oceniania informacji

• uczestniczenia w kulturze i rozrywce

• wyrażania swojej tożsamości

Pierwsze zadanie dla każdego zespołu polegało na opracowaniu 3 zasad do wspólnego Dekalogu. Każdy zespół miał w aplikacji Teams kanał do komunikacji, planowania i tworzenia. Swoje pomysły uczniowie przedstawiali w edytorze tekstu Word, korzystając z szablonu dokumentu przygotowanego przez nauczyciela.

Kolejnym etapem był wspólny wybór najlepszych propozycji zespołowych i opracowanie wspólnego Dekalog w Wordzie i jako publikacji w aplikacji Sway

Pracując nad projektem oprócz kreatywności rozwijali umiejętność pracy z narzędziami MS Word, w tym pracy nad wspólnym dokumentem. Poznali zasady dostępności cyfrowej i narzędzia do jej sprawdzania w Wordzie i Sway

Przedstawiamy efekt końcowy projektu Dekalog Internauty

Grażyna Chmielewska