• ABC SOCJOTERAPII

• Pokolenie pochylonych głów - fonoholizm wśród dzieci i młodzieży.

• 16.03.2020 03:24
          • UZALEŻNIENIE - silna, niekontrolowana potrzeba robienia czegoś lub zażywania jakiejś substancji.

FONOHOLIZM - nadmierne, szkodliwe korzystanie z telefonu, zachowania nałogowe.

• 1. Czynniki wpływające na pojawienie się fonoholizmu u dzieci:

• niewłaściwe więzy społeczne (rodzinne, rówieśnicze),

• brak dobrze zorganizowanego czasu wolnego,

• przedwczesne oswajanie z telefonem,

• brak lub słaba kontrola czasu korzystania z urządzenia,

• nieustalone zasady dotyczące spędzania czasu z telefonem,

• brak akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego,

• niezaspokojona potrzeba afiliacji,

• zaniżona samoocena,

• brak pasji, zainteresowań.

2. Formy fonoholizmu:

• uzależnienie od SMS-ów, wiadomości z innych aplikacji (np. Messenger),

• uzależnienie od nowych modeli telefonów,

• przywiązywanie dużej wagi do ceny, wyglądu, funkcji aparatu (komórkowi ekshibicjoniści),

• uzależnienie od gier,

• SWT (syndrom włączonego telefonu) -osoby korzystające z urządzenia obawiają się wyłączenia go choćby na kilka minut.

3. Objawy fonoholizmu:

• dziecko ma cały czas telefon w zasięgu ręki, nosi przy sobie (późną nocą sprawdza wyświetlacz, to samo robi zaraz po przebudzeniu, odpisuje na otrzymane smsy itp.),

• często zerka na telefon w celu sprawdzenia wiadomości,

• nosi ze sobą ładowarkę, powerbank’a (obawia się rozładowania baterii),

• czuje natychmiastowy przymus odpisania na wiadomość,

• pojawia się niepokój, rozdrażnienie w przypadku braku możliwości sprawdzenia wiadomości czy przychodzącego połączenia,

• pojawia się zdenerwowanie gdy zapomni wziąć ze sobą telefonu lub gdy zostanie mu aparat odebrany (może pojawić się agresja),

• silne zaabsorbowanie telefonem zagraża zdrowiu dziecka (przechodzenie przez przejście dla pieszych przy uwadze skupionej na ekranie telefonu),

• dziecko często łamie szkolne normy i zasady dotyczące używania smartfonu.

4. Skutki fonoholizmu:

• agresywne zachowania (agresja werbalna i fizyczna), szczególnie w reakcji na próby ograniczenia dostępu do telefonu,

• zaniedbywanie obowiązków domowych,

• kłopoty szkolne (wychowawcze, edukacyjne),

• osłabienie więzi z rodziną i rówieśnikami,

• trudności w nawiązywaniu prawidłowych kontaktów interpersonalnych,

• problemy somatyczne: bóle głowy, pobudzenie, niepokój, obniżenie koncentracji uwagi, zaburzenia snu, łaknienia.

5. Zasady zapobiegania fonoholizmowi:

♦ Wspólnie z dzieckiem należy ustalić zasady korzystania z telefonu komórkowego, najlepiej, by w miarę możliwości dotyczyły one wszystkich członków rodziny.

♦ Zadbać w ciągu dnia o taki czas, w którym telefon będzie wyłączony (np. nauka, odrabianie zadań domowych, jedzenie posiłków, czytania lektury itp.),

♦ Uzgodnić z dzieckiem, by telefon na noc pozostawał poza jego pokojem.

♦ Ustalić godzinę, od której dziecko nie może korzystać już z urządzenia.

♦ W domu stworzyć strefy wolne od telefonu (łazienka, kuchnia), poza domem (szkoła, spacer itp.)

♦ Pracować nad przymusem natychmiastowego odpisywania (poprzez odraczanie czasu odpowiedzi na wiadomość o kilkanaście minut).

♦ Kontrolować czas aktywności i pracę dziecka na telefonie (strony www, aplikacje, gry).

♦ Dostęp do urządzenia nie może być dla dziecka ani karą ani nagrodą - podnosi to wartość i atrakcyjność telefonu.

Opracowała: Aneta Mierzejewska

źródła: własne, e-pedagogika